"One trebaju da budu posvećene odbrani mira i garanciji stabilnosti, a time daju osnovu za ekonomski i ukupni razvoj država članica", kazao je Vujanović u govoru na Kran Montana forumu u Ženevi.
Vujanović smatra da kada analiziramo stabilnost Jugoistočne Evrope moramo uvijek imati u vidu da je to prostor u kome su se u prošlom vijeku vodili veliki regionalni ratovi kao i oba svjetska rata.
"Balkanski ratovi su prethodili Prvom svjetskom ratu. Prvi svjetski rat čija je100 godišnjica obelježena ove godine je započeo u Jugoistočnoj Evropi na prostoru Balkana. Drugi svjetski rat je Jugoistočnoj Evropi donio ogromne žrtve i razaranja. Samo 45 godina nakon njegovog završetka došlo je do novog tragičnog konflikta na Balkanu, tako da je kraj prošlog i početak ovog vijeka upamćen po žrtvama i teškim ratnim stradanjima državnim raspadom bivše Jugoslavije", kaže Vujanović.
Zato je, kako je dodao, kapitalno vrijedno da Jugoistočna Evropa očuva stabilnost, da je stabilnost dugoročni cilj i da je bilateralna i regionalna saradnja iskreno opredjeljenje svih država ovog dijela Evrope.
"Naravno, pitanje bezbijednosti nikada ne treba smatrati kratkorocnim i definitivnim ostvarenjem. Odgovornost za bezbijednost je trajna, kako za države regiona, tako i za mehanizme međunarodne zajednice, koji su posvećeni globalnom miru i stabilnosti. Otvorena pitanja se moraju rješavati strpljivo i dijalogom vrednujući mir kao najveće dobro. Prošlost prostora Jugoistočne Evrope na to podsjeća i obavezuje. U očuvanju mira posebna vrijednost pripada regionalnim inicijativama i organizacijama. Partnerstvo sa njima je prilika da se pridruze mehnizmima koji djeluju preventivno i to je velika obaveza svih država regiona. Globalni izazovi, prije svega izazov terorizma, masovnog nasilja i kršenja ljudskih prava, mogu kao uspješan jedino imati globalni odgovor. Zato vrijeme u kome živimo daje na posebnom značaju UN, koje ojačane i sa snažnim djelovanjem, trebaju da budu važan mehanizam globalnog mira i stabilnosti", ocijenio je predsjednik Crne Gore.
U okviru regionalnih inicijativa i organizacija, kako je rekao Vujanović, Crna Gora jeste i biće pouzdan član i partner svima, vrednujući saradnju i medjusobno povjerenje nezamjenjivim mehanizmom stabilnosti i razvoja regiona.
"To nam je veoma olakšano jer tokom raspada bivše Jugoslavije u Crnoj Gori se nije ratovalo i stradalo, a primili smo desetine hiljada izbjeglica iz susjednih država. Svi su oni u Crnoj Gori našli utočište , a Crna Gora im je omogućila da se vrate u svoje države, pođu u druge ili ostanu u njoj", kazao je Vujanović.
Članstvo u NATO-u je, kako je dodao, strateški integracioni prioritet Crne Gore.
"Članstvo doživljavamo istinskim garantom bezbjednosti, ali i okvirom za snažniji ekonomski razvoj dajući ovom članstvu i važnu političku vrijednost. Nedavna odluka NATO Samita u Velsu (Kardifu) dala je mogućnost Crnoj Gori da prije i mimo Samita bude pozvana u NATO, sto je prvi put u istoriji ove integracije. Na Samitu je usvojena odluka o inteziviranom i fokusiranom dijalogu sa Crnom Gorom koji je dobar model da naredne godine nasa zemlja dobije poziv za članstvo u NATO-u. S tim članstvom sve države na prostoru Jadranskog mora i na obali Mediterana, od Španije do Turske, postaju dio NATO integracije. Zato je članstvo u NATO-u od važnosti i za NATO alijansu. Crna Gora ima dodatnu vrijednost za NATO jer je zemlja koja je znala da rjesava unutrasnje izazove i razvija uspjesan model multietnicke i multireligijske koegzistencije. Takodje Crna Gora je zemlja koja je znala da preuzme odgovornost za donosenje teskih odluka, da pravi kompromise i ucvrsuje dobrosusjedske odnose. Clanstvo u NATO potvrdilo bi doprinos stabilnosti Jugoistočne Evrope. U ime te stabilnosti Crna Gora podržava i što skorije članstvo Makedonije u NATO-u želeći da se njen spor o imenu sa Grčkom što prije riješi, istakao je predsjednik Crne Gore
U Evropskom sjedištu UN, u Ženevi, kako je ocijenio crnogorski predsjednik, on ima posebnu čast da naglasi da je Crna Gora pouzdan član UN i konstruktivan član Savjeta za ljudska prava UN.
"Smatram da ulogu UN i njen uticaj u vremenima nesigurnosti i novih izazova svakako treba ojačati. Ova organizacija, kao uostalom i Evropska Unija, nastale su nakon Drugog svjetskog rata kao vizionarski poduhvati izgradnje, očuvanja i afirmacije mira. Zaista UN i EU imale su transformacionu ulogu na nacionalni i ekonomski razvoj država Evrope. Ovo su organizacije koje utemeljuju mir, poštovanje ljudska prava, unapredjuju sigurnost i kvalitet života gradjana njihovih članica. Aktuelni globalni izazovi prilika su za još snažnije djelovanje UN što naravno obavezuje na maksimalno uvažavanje osnivačkih i fundamentalnih principa njene Povelje koji zahtijevaju od svih članica poštovanje i afirmaciju mira i mehanizma njegovog održavanja, zakjučio je Vujanović.