Predsjednik Pozitivne Crne Gore Darko Pajović ocijenio je u razgovoru za Portal Analitika da je isključenjem šest članova Predsjedništva stavljena tačka na krizu u njegovoj stranci koja traje već tri mjeseca. Pajović je poručio da je isključenjima odstranjen uticaj medijskih tajkuna koji su pokušavali uticati na odluke Pozitivne.
- Preciznosti radi, propalih medijskih tajkuna, koji su preko pojedinaca unutar Pozitivne pokušali da ostvare kontrolu nad strankom i da se bave kadriranjem i kreiranjem politike Pozitivne Crne Gore. Znam da sam kao predsjednik stranke obećao biračima tokom kampanje za parlamentarne izbore 2012. godine da ćemo biti samostalna stranka koja će donositi autonomne odluke a ne produžena ruka bilo koje interesne grupe ma kojoj sferi ona pripadala. Članovi Pozitivne su preko odluka Glavnog odbora vrlo jasno poručilo sta misli o takvoj koncepciji. Niko nikada nije i neće ni ubuduće donositi odluke izuzev članova stranke. To je ono što smo obećali biračima i članovima i tako je bilo i tako će biti. Pojedinci koji su pristali na takvu ulogu nijesu više u stranci i poslednjim odlukama stranačkih organa stavljena je tacka na svaku takvu mogućnost, kazao je Pajović za Portal Analitika.
Upitan zbog čega njegova stranka nije podržala izbor Stankovića za VDT, Pajović je rekao da ne sumnja u njegovu stručnost.
-Ali, Zakonodavstvo koje se sprema za ovu oblast drži vezane ruke VDT-u. Očekivati da se samim izborom VDT, koji se organizuje prije usvajanja kvalitetnih zakonskih rjesenja, stvari snažno pokrenu ipak nije realno. Mi smo njemu poželjeli uspješnost radu i što se tiče Pozitivne imaće našu punu podršku u slucaju konkretnih rezultata na polju borbe protiv organizovanog kriminala i svih vidova korupcije kao i pokretanju kvalitetne istrage o aferi Snimak, poručio je Pajović.
ANALITIKA: Na sjednici Glavnog odbora Pozitivne održanoj u utorak dobili ste podršku da vodite stranku do kongresa zakazanog za 26. maj 2015. godine. Na toj sjednici isključeno je šest članova stranke dok su Dritan Abazović i Luka Rakčević nijesu. Zašto je recimo isključen Mladen Bojanić a ne Abazović i Rakčević? Da li ste očekivali da će da promijene mišljenje?
PAJOVIĆ: Odluke Glavnog odbora su za mene bile očekivane, i time je stavljena tačka na sva dešavanja u stranci u prethodnih dva mjeseca. Već danas mi smo u potpunosti posvećeni pripremama za parlamentarne izbore i sva naša energija je usmjerena u tom pravcu.
Kada su u pitanju isključeni članovi, to su odluke stranačkih organa. U konkretnom slucaju radi se o dva mlada čovjeka i političara i njima je ostavljeno da sami izaberu svoj politički put, sto su oni i učinili.
ANALITIKA: Kako komentarišete optužbe isključenih članova da je odluka o njihovom isključenju nestatutarna i da ste nezakonito dodali deset članova GO i dva člana Predsjedništva da bi ste dobili povjerenje?
PAJOVIĆ: Ko gubi ima pravo da se ljuti, ali nema pravo da već mjesecima obmanjuje crnogorsku javnost. Istine radi, nijedan član Statuta Pozitivne nije prekršen, niti sam ja bilo koga „dodavao“ jer na to kao predsjednik stranke nemam ni mogućnost. Ako je problem što su se o budućnosti stranke izjašnjavali predstavnici opštinskih odbora koje biraju sami odbori, tj. članstvo stranke, onda neko ima problema sa demokratijom i procedurama, a ne sa predsjednikom stranke. Članstvo se uvijek pitalo i odlučivalo a tako će biti i u sledećem periodu. Uostalom postoje jasne procedure i stranački organi kojima svaki član stranke moze da se žali ako smatra da nešto nije bilo u skladu sa pravilima.
Mogu da razumijem nečiju ljutnju zbog poraza, ali nema opravdanja za obmane i iznošenje neistina. Ponoviću – sve je urađeno u skladu sa Statutom stranke.
ANALITIKA: Nekoliko puta ste ukazali da medijski tajkuni žele da preuzmu Pozitivnu i da stoje iza sukoba u stranci. Na koga konkretno mislite?
PAJOVIĆ: Preciznosti radi, propali medijski tajkuni. Na one koji su preko pojedinaca unutar Pozitivne pokušali da ostvare kontrolu nad strankom i da se bave kadriranjem i kreiranjem politike Pozitivne Crne Gore. Znam da sam kao predsjednik stranke obećao biračima tokom kampanje za parlamentarne izbore 2012. godine da ćemo biti samostalna stranka koja će donositi autonomne odluke a ne produžena ruka bilo koje interesne grupe ma kojoj sferi ona pripadala.
Članovi Pozitivne su preko odluka Glavnog odbora vrlo jasno poručilo sta misli o takvoj koncepciji.
ANALITIKA: Da li je isključivanjem pomenutih članova odstranjen uticaj, kako ste ih nazvali, propalih medijskih tajkuna?
PAJOVIĆ: Niko nikada nije i neće ni ubuduće donositi odluke izuzev članova stranke. To je ono sto smo obećali biracima i članovima i tako je bilo i tako ce biti. Pojedinci koji su pristali na takvu ulogu nisu više u stranci i poslednjim odlukama stranačkih organa stavljena je tačka na svaku takvu mogućnost.
ANALITIKA: Zbog čega Pozitivna nije podržala izbor Ivice Stankovića za VDT-a bez obzora na neke pohvale koje su se od poslanika Pozitivne u javnim istupima čule na njegov račun?
PAJOVIĆ: Pozitivna ne sumnja u njegovo znanje, ali zakonodavstvo koje se sprema za ovu oblast drži vezane ruke VDT-u. Očekivati da se samim izborom VDT, koji se organizuje prije usvajanja kvalitetnih zakonskih rjesenja, stvari snažno pokrenu ipak nije realno.
Mi smo njemu poželjeli uspješnost radu i što se tiče Pozitivne imaće našu punu podršku u slucaju konkretnih rezultata na polju borbe protiv organizovanog kriminala i svih vidova korupcije kao i pokretanju kvalitetne istrage o aferi Snimak.
ANALITIKA: Kako komentarišete optužbe poslanika SNP-a Velizara Kaluđerovića na račun novog VDT-a?
PAJOVIĆ: Radi se o teškim optužbama i za njih su potrebni dokazi. Zelim da nadležni organi provjere te navode kako niko od nas i oni koji su glasali i oni koji nisu za VDT ne bi imali bilo kakvu dilemu. Vjerujem da je to isto tako od velikog interesa cjelokupne crnogorske javnosti.
ANALITIKA: Kako komentarišete najave o prekompoziciji političke scene od dijela medija i političara gdje na jedinstvenom opozicionom polu nema mjesta za vas i predsjednika SNP-a Srđana Milića ali ima mjesta za vaše i Milićeve nekadašnje saradnike?
PAJOVIĆ: Kreiranje planova u pojedinim interesnim grupama je sasvim legitimno ali to je nešto što Pozitivnu ne zanima. Ne znam za te i takve planove i razmišljanja, a sve i da postoje, lično, baš me briga za njih.
Znam da političke stranke izlaze na izbore da dobijaju povjerenje građana i da kada je Pozitivna u pitanju, naše da radimo na terenu da bi na izborima 2016. unaprijedili nas izborni rezultat.
ANALITIKA: U posljednjem Izvještaju o napretku Crne Gore pomenuta je klauzula o balansu u kojoj je navedeno da pregovori o pridruživanju Crne Gore EU mogu biti zaustavljeni ako napredak u poglavljima 23 i 24 ne bude pratio ostala poglavlja. Nakon toga, premijer Đukanović je rekao da su Crnoj Gori neophodne investicije iz EU da bi se bolje implementirala vladavina prava. Kako komentarišete sve to?
PAJOVIĆ: Izjava premijera je u skladu sa njegovom 25-ogodišnjom vladavinom. Nijednoj državi ne dolazi prvo novac pa vladavina prava. Ozbiljni investitori iz EU i SAD koji su nam neophodni, nece tako lako ulagati novac u zemlju u kojoj je diskutabilna vladavina prava. Prvo treba obezbjediti nezavisne i snažne insitucije oslobođene političkog uticaja, koje ce biti garant pune primjene vladavine prava. Tek onda možemo uputiti poziv i očekivati dolazak ozbiljnih investitorima iz SAD i EU. jer sa njima dolaze i standardi. Kada imate standard onda sve komponente koje čine ekonomsko ulaganje – socijalna, društvena, ekološka i prostorna, mogu biti zadovoljene u interesu gradjana i drzave Crne Gore.
Sa druge strane samo pominjanje mogućnosti stopiranja pregovora je poruka da se moramo mnogo ozbiljnije pozabaviti vladavinom prava i da su naši evropski prijatelji svjesni da ne postoji sustinska posvećenost tim problemima. U protivnom ne bismo imali takvu poruku i ne bi tumačili evropske zvaničnike. Dakle, poruka je vrlo jasna –bez temeljnih reformi bezbjednosnih službi i vladavine prava naš evroatlantski put će biti na klimavim nogama. Naravno napredovanje u evroatlanskim integracijama znači i smanjenje političkog uticaja vladajuce klase na sve segmente i pore društva sto omogućava ekonomsko bogaćenje jednog uskog kruga ljudi, na stetu gradjana i drzave.
Jednostavno rečeno došlo je vrijeme za konkretne rezultate na mnogim poljima koja su vazna za procese integracija.
ANALITIKA: Kakva su, dakle, vaša očekivanja nakon što je završen ovaj, kako ste ocijenili, turbulentni period. Na čemu ćete dalje raditi?
PAJOVIĆ: U Pozitivnoj je stavljena tačka na krizu koja je trajala skoro tri mjeseca. Izašli smo iz jednog od najtežih perioda za Pozitivnu Crnu Goru i posvećeni smo u potpunosti planovima za budućnost. Od juce, mi smo otpočeli pripreme za parlamentarne izbore koji se moraju odrzati najkasnije 2016. godine. To je naša sfera interesovanja i u punom kapacitetu ćemo biti posvećeni tome. Dakle, konsolidacija, rad na terenu, jačanje infrastrukture, zaokruživanje stranackih institucija i velike reforme u stranci su nasi ciljevi u narednom periodu. Period od dvije godine je dovoljno dug za sve ono sto smo planirali da uradimo kako bi sto spremnije docekali parlamenatrne izbore.
Balša KNEŽEVIĆ
Foto: Ivana Božović