Klarić naglašava da je u pitanju projekat kojim se želi popularizovati istinska vrijednost istorijskog i kulturnog nasljeđa Crne Gore.
"Nematerijalnu kulturnu baštinu kao jedinstven izvor znanja o istoriji, pamćenju i identitetu nije lako očuvati. Pored Ministarstva za kulturu, koje uspostavlja mjere zaštite kulturne baštine s ciljem osiguranja njene održivosti, i mediji imaju interes i društvenu odgovornost da promovišu vrijednosti kulturne baštine Crne Gore", kaže Klarić.
On naglašava da če se kroz film, prije svega mladima, ispričati priča o nasljeđu.
"Želimo da mladi prepoznaju privilegiju pripadanja ovom prostoru, budu ponosni i prenesu poruku", ističe producent filma.
Naš sagovornik izražava uvjerenje da će film „Živo nasljeđe“ naći put ne samo do domaće publike, nego i izvan granica naše zemlje, a time ujedno postati i ambasador crnogorske nematerijalne kulturne baštine.
Ovaj film je, kako kaže, uvod u dokumentarnu seriju „Izvori blaga“, u kojoj će se pričati o gradovima, legendama i materijalnim i nematerijalnim dobrima naše bogate riznice.
"Serija će imati dvanaest epizoda od 30 minuta, a čini je mozaik legendi, kazivanja i mitova o prirodnim i kulturnim vrijednostima i manje poznatih istorijskih zbivanja. Sve te najčudesnije priče su ilustrovane vrhunskim profesionalnim snimcima vanzemaljske ljepote gradova Risna, Perasta, Kotora, Tivta, Herceg Novog, Budve, Bara, Virpazara, Ulcinja i drugih gradova", kaže Klarić.
Projekat je pokrenut u oktobru prošle godine, a u snimanju su učestvovali vodeći autoriteti iz oblasti arheologije, književnici, arhitekte i istoričari. Naratori u seriji su glumci Branislav Lečić i Petar Božović. Planirano trajanje produkcije je godinu dana, a očekujemo da seriju plasiramo u susjednim državama, afirmišući tako kulturno bogatstvo Crne Gore, kaže Klarić.