Predlog zakona, kako ističu, nudi rješenja prema kojima bi građani manje plaćali za počinjeni prekršaj, a država se tako nada efikasnijoj naplati kazni.
Smanjenje kazni za saobraćajne prekršaje nije drastično i iznosi od deset do par desetina eura.
Tako prema predlogu Zakona, kaznu za pogrešno parkirano vozilo građani bi plaćali od 50 do 120 eura, umjesto važeće kazne od 60 do 150 eura. Između brojnih predloženih smanjenja je i kazna za prekoračenje brzine: od 50 – 150 eura, umjesto sadašnjih 70, odsnono 200. Ukoliko građanin u roku od osam dana plati kaznu za počinjeni prekršaj, ona će biti smanjena za jednu trećinu.
U novoj verziji Zakona MUP-a, uvažene su sugestije vještaka saobraćajne struke koji smatraju da je kontraproduktivno korišćenje zimskih guma kada je temperatura iznad sedam stepeni celzijusa. Prema Nacrtu je zimska oprema potrebna samo onda kada je put prekriven snijegom, ledom ili poledicom. U MUP-u smatraju da bi organ nadležan za poslove saobraćaja trebalo posebnim aktom da odredi koji su to putevi, od nosno djelovi puta, na kojima je zbog vremenskih ili nekih drugih uslova potrebno korišćenje zimske opreme.
Zakon bi trebalo da pojednostavi i određene procedure prilikom registracije vozila. Novina je to što podnosilac zahtjeva za registraciju novoproizvedenih vozila prve tri godine neće podnositi dokaz o tehničkoj ispravnosti vozila, ukoliko ono nije učestvovalo u saobraćajnoj nezgodi. Takođe, postojaće mogućnost da vlasnik vozila ovlasti stanicu za tehnički pregled da u njegovo ime preuzme saobraćajnu dozvolu, registracionu naljepnicu i registarske tablice. Kako smatraju u MUP-u, na ovaj način smanjiće se gužve na šalterima područnih jedinica i filijala za upravne unutrašnje poslove, a građanima će se obezbijediti efikasnije i jednostavnije pružanje usluga.
Novi Zakon takođe uvodi novinu kroz kategoriju mladog vozača, odnosno osobe do 24 godine života.
Kako bi se smanjio broj saobraćajnih nesreća za ovu ranjivu populaciju, predlaže se uvođenje dodatnog ograničenja brzine za ove vozače – do 70 km/h, dok je za moped propisana brzina kretanja do 40 km/h. Mladim vozačima se takođe apsolutno neće tolerisati postojanje alkohola u krvi tokom vožnje, stoji u predlogu Zakona.