Potpredsjednik Marković je zahvalio tužiocu Bramercu na posjeti Crnoj Gori u važnom trenutku za njen dalji napredak, a to je intenzivni pregovarački proces za članstvo u EU gdje je, shodno novom pristupu EU u pregovorima, ključ uspjeha u oblasti jačanja vladavine prava i gdje će u fokusu pažnje biti sposobnost pravosuđa u cjelini da obezbijedi još kvalitetniji bilans rezultata.
On je zahvalio sagovorniku na ocjeni o otvorenoj i potpunoj saradnji Crne Gore sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju u Hagu, i konstatovao da je sud u Hagu ostvario veoma važne rezultate u pogledu privođenja pravdi počinilaca najtežih krivičnih djela iz oblasti međunarodnog humanitarnog prava i dao svoj doprinos izgradnji mira i pomirenju na prostoru bivše Jugoslavije.
Na sastanku je istaknut značaj saradnje pravosudnih organa država regiona kako bi se svi predmeti ratnih zločina uspješno okončali pred nacionalnim sudovima, kako u cilju obezbjeđivanja dosljedne borbe protiv nekažnjivosti, tako i za svrhe pravičnog obeštećenja za žrtve krivičnih djela i njihove porodice.
U tom kontekstu, potpredsjednik Marković je istakao da je Predlog zakona o naknadi štete žrtvama krivičnih djela, pored Republike Hrvatske, izradila i Crna Gora, a koji se nalazi u završnoj fazi pripreme.
Obostrano je pozdravljeno i potpisivanje Deklaracije između Hrvatske, BiH, Crne Gore i Srbije, kojom su se predsjednici ovih zemalja obavezali da će podržati proces traganja za nestalim osobama.
Na sastanku je bilo riječi i o predmetima ratnih zločina koji su vođeni i vode se pred pravosudnim organima Crne Gore. Od pet predmeta ratnih zločina, tri su okončana osuđujućim presudama, za jedan je žalbeni postupak u toku a za jedan predmet tužilaštvo priprema vanredni pravni lijek – zahtjev za zaštitu zakonitosti.
Istaknuta je potreba jačanja kapaciteta tužilaca i sudija u Crnoj Gori kroz, između ostalog, njihove obavezne obuke o međunarodnom humanitarnom pravu uključujući međunarodne eksperte i uz saradnju sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, kako bi napori u borbi protiv nekažnjivosti i obezbjeđivanju da žrtve ratnih zločina imaju pristup pravdi i odšteti bili ojačani i u potpunom skladu sa međunarodnom jurisprudencijom.