On međusobne optužbe sandžačkog muftije Muamera Zukorlića i reisa islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića, oko otvaranja vjerskih škola u Rožajama, vidi kao odnose u muslimanskom svijetu uopšte, pišu Vijesti.
“Na prvi pogled se stiče utisak da je nezavisno jedno od drugog, međutim, treba posmatrati u kontekstu o kojem je govorio islamolog Darko Tanasković o neootomanizmu, koji se pojavljuje na Balkanu. To se vidi i u savremenoj politici, naročito Turske. Imate predsjednika Turske Erdogana koji kada dođe na Kosovo u Prizren, javno izjavi da je Kosovo Turska, a sa druge strane, isto tako navijanje za njega naših muslimana. Znate, Otomanska imperija nije bila mala država, već i te kako moćna, gospodarila je sudbinama Evrope i Azije", kazao je za Vijesti Amfilohije, nakon što je u manastiru Reževići otvorio međunarodnu konferenciju u čast 200 godina od izgradnje hrama Sv. trojice”
Prema njegovim riječima, zato se ima utisak da iza toga što se sada dešava u stvari događa neka vrsta renesanse.
„Nadamo se da do te i takve obnove, neće i ne može doći. Imate pojave fanatičnih krugova u islamu, terorističkih, takozvana 'Muslimanska braća', Islamsku državu. To što je najviše podržavaju i idu i ginu za nju sa Kosova, BiH... su znamenja o kojim treba dobro porazmisliti, ako želimo budućnost, da bude mudrija i pametnija i čovjeka dostojnija od naše prošlosti“, ocijenio je on.
Prema njegovom mišljenju, na različite načine tome pristupa Zukorlić u Sandažku, koji ima svoju koncepciju, a Fejzić svoju.
On je još saopštio da ima dobre i korektne odnose sa Fejzićem i da je izgladio nesporazume nakon svog govora na Bjelasici, koji je bio povod da ga Fejzić napadne u medijima.
Amfilohije je kazao da crkva neće promijeniti stav kada je riječ o održavanju parade ponosa.
„Poruka crkve ne može biti drugačija. Ono što možda nije do sada kazano - parade takve vrste, dublje gledano i posmatrano, su parade smrti. Iza toga se skriva upravo samoubilački poriv. Kako se pojavljuje i u vremenu u kojem se pojavljuje, parada ima i nečega još složenijeg. Načinom na koji se nastupa, skriva se žeđ za vlašću, za vladanjem. Ona nosi u sebi, iako se to na prvi pogled ne vidi, nasilje. Kao recimo, kakve su bile vojne parade u vrijeme komunizma, kazao je Amfilohije.