„Obavezno je planiranje i izgradnja vijadukta preko lokaliteta Duklje, kako bi se ovaj prostor sačuvao od uzurpacije željezničkim saobraćajem“, navodi se Prostorno urbanističkom i planu Glavnog grada Podgorice do 2025. godine. Prostorni plan Crne Gore do 2020.takođe predviđa izmiještanje pruge sa lokaliteta Duklja, kao jedan od prioritetnih zadataka prostornog razvoja i zaštite kulturnih dobara od nacionalnog značaja.
U ŽICG, međutim, nisu prepoznali važnost, pa čak nisu posebno ni uzimali u razmatranje izmještanje dijela pruge koji prolazi kroz lokalitet antičke Duklje.
Nacionalni interes zaštite Duklje DUP je prepoznao u odjeljku Zaštita prirodne baštine, gdje takođe izričito kaže „zaštita jedinstvenih ostataka starog grada Duklje i njihovo odgovarajuće eksponiranje u konceptu urbanističkih planova sa izmještanjem željezničke pruge“
U Željezničkoj infrastrukturi se, međutim, ne obaziru na planske dokumente. Pozivaju se na dozvolu koju im je u julu 2011. izdalo Ministarstvo održivog razvoja i turizma, a u kojoj nije nevadenio nikakvo ograničenje za lokalitet Duklje. Tom se dozvolom omogućava Željezničkoj infrastrukturi da završi radove na donjem i gornjem stroju pruge i putnim prelazima u zahvatu Prostornog plana Crne Gore. Postoji, međutim, i privremena dozvola Republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, koja kaže da se pruga iz Duklje mora izmjestiti do 2017. godine. Tu je dozvolu Zavod izdao na zahtjev Željeznice Crne Gore u maju 2007. godine.