Riječ je o kristalu koji je zapravo so napravljena od kobalta, a čini se da je sposoban držati koncentraciju kiseonika koja je 160 puta veća od one koju udišemo iz vazduha. Studija danskih naučnika ističe kako bi previše tih kristala u prostoriji upilo sav kiseonik iz te prostorije, prenosi Popsci.com.
Ono što je zapravo još zanimljivije jeste da isti kristal kasnije može osloboditi sav taj kiseonik i to jednostavnim izlaganjem izvoru toplote ili uslovima u kojima postoji vrlo mala koncentracija kiseonika.
Autorica studije, Kristina Mekenzi upoređuje taj kristal s hemoglobinom u našoj krvi, koji koristi gvožđe za vezivanje i oslobađanje kiseonika u našim tijelima.
Ako se pokaže i u nezavisnim testiranjima da taj kristal radi ono što naučnici Univerziteta „Southern Denmark“ tvrde, onda bi on mogao biti od velike koristi u raketnoj tehnologiji, odnosno napajanju ćelija vodoničkog goriva kiseonikom, mogao bi pomoći i pacijentima oboljelima od plućnih bolesti, te čak i roniocima.
Mekenzi tvrdi da nekoliko zrnaca tog kristala sadrži dovoljno kiseonika za jedan dah, a kako upija kiseonik iz vode oko sebe, ronilac ne bi trebao imati više od par grama tog kristala sa sobom.
Studija je objavljena u naučnom časopisu „Chemical Science“.