Kako javlja RTV Atlas, dok je Srbija raspoložena da se tržište radne snage u regionu radi po principu nordijskog modela, Crna Gora nije pretjerano oduševljena tom idejom.
“Premijer Vučić je na Berlinskoj konferenciji predložio fomiranje carinske unije, što bi podrazumijevalo značajno veću sardanju nego u okvoru CEFTE. Tako da sve ono što nudi danas EU , mi možemo da treniramo i radimo unutar našeg okruženja. Tako da svaka inicijava koja će liberalizovati tržište i omogućiti brži protok ljudi i kapitala ćemo podržati”, kaže ministar privrede Srbije Željko Sertić.
U Vladi, međutim kažu da je Crna Gora i sada otvorena za radnu snagu iz regiona.
“Crna Gora je poznata kao mjesto, makar u regionu, koje ima veliku apsorbcionu moć radne snage iz našeg neposrednog iskusta, imamo jako dobra iskustva, vjerujemo da je moguće sprovoditi tržišnu razmjenu na nivou regiona i da je ona dobra i za jednu i za drugu stranu”; kaže ministar ekonomije Crne Gore Vladimir Kavarić.
I u Zavodu za zapošljavanje kažu da taj model može biti samo osnova, ali da je pitanje da li može biti primjenjiv kod nas.
“Nordijske zemlje su bogate zemlje i one se ne suočavaju sa svim problemima sa kojima se mi suočavamo. što se tiče stava Zavoda za zapošljavanje kada je riječ o otvaranju tržišta radne snage izmedju te četiri zemlje smatram da to treba raditi postepeno i to treba dobro isplanirati”, poručuje pomoćnica direktora u ZZZCG Sanja Rabrenović.
Polazeći od iskustva nordijskog modela saradnje između Danske, Islanda, Norveške, Finske i Švedske, u kojem, između ostalog, postoji i zajedničko tržište rada, eksperti Igmanske inicijative su preporučili obrazovanje međudržavnog savjeta zemalja Dejtonskog sporazuma koji bi se bavio razvojem regionalne saradnje u zapošljavanju. Posebno je istaknuto da bi sklapanje bilateralnih sporazuma u oblasti rada i zapošljavanja između četiri zemlje bilo korak koji bi mogao znatnije da unapredi poslovnu saradnju i zapošljavanje.
foto: aktuelno.me