Abiznis

Može li nordijski model smanjiti nezaposlenost

0409nezaposlenost
U
Crnoj Gori, Srbiji, Hrvatskoj i BiH zvanično je nezaposleno više od 1.700.000 ljudi. Kako bi se smanjila nezaposlenost i sivo tržište radne snage Igmaska inicijativa je predložila da se tržište radne snage liberalizuje po uzoru na nordijski model. Crna Gora međutim nije oduševljena tom idejom jer kako ističu nadležni, već smo otvoreni za zapošljavanje stranaca.

Može li nordijski model smanjiti nezaposlenost
Portal AnalitikaIzvor

Kako javlja RTV Atlas, dok je Srbija raspoložena da se tržište radne snage u regionu radi po principu nordijskog modela, Crna Gora nije pretjerano oduševljena tom idejom.

“Premijer  Vučić je na Berlinskoj konferenciji predložio fomiranje carinske unije, što bi podrazumijevalo značajno veću sardanju nego u okvoru CEFTE. Tako da sve ono što nudi danas EU , mi možemo da treniramo i radimo unutar našeg okruženja. Tako da svaka inicijava koja će liberalizovati tržište i omogućiti brži protok ljudi i kapitala ćemo podržati”, kaže ministar privrede Srbije Željko Sertić.

U Vladi, međutim kažu da je Crna Gora i sada otvorena za radnu snagu iz regiona.

“Crna Gora je poznata kao mjesto, makar u regionu, koje ima veliku apsorbcionu moć radne snage iz našeg neposrednog iskusta, imamo jako dobra iskustva, vjerujemo da je moguće sprovoditi tržišnu razmjenu na nivou regiona i da je ona dobra i za jednu i za drugu stranu”; kaže ministar ekonomije Crne Gore Vladimir Kavarić.

I u Zavodu za zapošljavanje kažu da taj model može biti samo osnova, ali da je pitanje da li može biti primjenjiv kod nas.

“Nordijske zemlje su bogate zemlje i one se ne suočavaju sa svim problemima sa kojima se mi suočavamo. što se tiče stava Zavoda za zapošljavanje kada je riječ o otvaranju tržišta radne snage izmedju te četiri zemlje smatram da to treba raditi postepeno i to treba dobro isplanirati”, poručuje pomoćnica direktora u ZZZCG Sanja Rabrenović.

Polazeći od iskustva nordijskog modela saradnje između Danske, Islanda, Norveške, Finske i Švedske, u kojem, između ostalog, postoji i zajedničko tržište rada, eksperti Igmanske inicijative su preporučili obrazovanje međudržavnog savjeta zemalja Dejtonskog sporazuma koji bi se bavio razvojem regionalne saradnje u zapošljavanju. Posebno je istaknuto da bi sklapanje bilateralnih sporazuma u oblasti rada i zapošljavanja između četiri zemlje bilo korak koji bi mogao znatnije da unapredi poslovnu saradnju i zapošljavanje.

foto: aktuelno.me

 

 

Portal Analitika