Osim neisplaćenih zarada, kao najveći problem navode to što im je vlasnik, koji je otišao iz Crne Gore, negdje zaključao radne knjižice, pa ne mogu ni u penziju a ni da traže novi posao. Država se, uprkos stalnim molbama, kažu, na njih dvije godine nije osvrnula. Njihov problem nije mogao da se rješava ni na današnjoj sjendici komisije, jer se pozivu za učešće nisu odazvali predstavnici ministarstva turizma i rada.
Za radnika Amira Resulbegovića to je sramotno, jer je njegova i situacija njegovih kolega, , teža nego onih iz Metalca.
„Nismo došli ovdje da se šalimo i šetamo po Podgorici nego nas je muka natjerala. I veća muka nego onih koji se nalaze ispred Vlade. Sramota je za državu jer je ovo 38. mjesec da se niko nije pomjerio zbog radnika hotela Otrant“, poručio je Resulbegović.
Kao najveći problem, radnici ali i poslanici, vide to što su zaposlenima zaključane radne knjižice više od dvije godine, pa im je prvi zadatak da knjižice budu vraćene. Šefkija Ljamović kaže da radnici očekuju da u zaključcima Komisije bude navedeno da „onaj koji je glavni“ vrati radnicima knjižice da negdje mogu da se zaposle ili da odu u penziju uz socijalni program.
Predsjednik Komisije Janko Vučinić (DF) ističe da se firma, koja je vlasnik Otranta ne zna adresa od kad je, kako kaže, pobjegla iz Crne Gore, a prije toga, na osnovu vlasništva, podigla kredit od gotovo 10 miliona eura. Vučin ić naglašava da je Otrant školski primjer loše privatizacije.
„Sumnjamo da je bilo korupcije na viskom nivou, pranja novca i organizovanog kriminala zbog načina na koji je hotel Otrant išao iz ruke u ruku “, naveo je Vučinić.
Branko Čavor (DPS) kazao je da se zalaže da radnici dobiju svoja prava, ali da Komisija nije ni sud ni tužilaštvo.
„Mi nismo tijelo koje razmatra dokaze nego trenba da donesemo zaključak u kojem ćemo da navedemo da tužilac ispita one koji imaju dokaze i smatraju da je bilo nezakonitih stvar”, kazao je Čavor.
Komisija će danas uputiti predlog nadležnim ministarstvima da što prije riješe probleme zaključanih radnih knjižica za 260 radnika koji su godinama bez posla a ono što su zaradili, nije im isplaćeno.
(Radio Antena M)