Sporazum, kojim je formirana „Srpska inicijataiva“ potpisale su Demokratska srpska sranka (DSS), Narodna stranka (NS), Stranka srpskih radikala (SSR), Pokret za Pljevlja Novice Stanića i Srpsko nacionalno vijeće.
Potpisnici sporazuma su poručili da je Srbima u Crnoj Gori potreban zajednički nastup i nacionlna strategija kako bi se zaustavila očigledna diskriminacija i asimilacija srpskog naroda, spriječilo njegovo nestajanje i obezbijedila etnička, jezička, vijerska i kulturološka povezanost sa sunarodnicima iz okruženja.
Poslanik DF-a i predsjednik Pokreta za Pljevlja Novica Stanić istakao je se srpski narod pokušava svesti na nivo statističke greške da im se negira jezik i protjeruju sveštenici.
- Čak nam se i Svijetla majska zora omilila pa smo se ustajali na nju u Skupštini kao „bele lale“. Sada je došlo vrijeme da se digne glas i da se vidi da ima Srba u Crnoj Gori – rekao je Stanić.
Predstavnik NS Jovan Markuš kazao je da je cilj djelovanja Srpske inicijative da se bore protiv „lažne istorije“ i da djeca koja to neće ne uče crnogorski jezik.- Prve poteze koje treba povući su iz oblasti prosvjete. Istorija koja se trenutno uči u školama nema veze sa naukom već sa ideologijom. Ni jezik koji se uči danas nema veze sa naukom već prije svega sa ideologijom – poručio je Markuš.
Dragica Popović iz DSS-a poručila je da je cilj inicijative prije svega da se obezbjedi opstanak Srba u Crnoj Gori.
Predsjednik Srpskog nacionlnog vijeća Momčilo Vuksanović pozvao je parlamentarne partije da im se pridruže u borbi za prava srpskog naroda.
- Srba u Crnoj Gori ima 30 odsto a ja mislim da je taj broj veći a nigdje nijesmo zastupljeni – od mjesne zajednice pa do dilomatije. Bili bismo srećni kad bi imali ista prava kao albanska nacionalna manjina. Oni imaju svoj jezik, svoje škole, sve – dok mi nemamo ništa – kazao je Vuksanović.