Šef Delegacije EU u Crnoj Gori, Mitja Drobnič, ocijenio je da finansijsko upravljanje koje dobro funkcioniše predstavlja osnovu za pružanje javnih usluga i odgovornost javne administracije.
»Zemlje moraju biti bolje pripremljene za ulazak u EU. Ključne osnove ovog procesa su vladavina prava i zakona, kao i ekonomsko upravljanje, a potreba za poboljšanjem finansijskog upravljanja je jedna od okosnica naše strategije«, rekao je Drobnič na otvaranju Međunarodne konferencije interne revizije.
Prema njegovim riječima, sam kvalitet finansijskog upravljanja i sistema direktno utiče na ekonomsko upravljanje u zemljama koje strijeme članstvu u EU.
»Ovo je oblast koja mora sistemski da se poboljša ukoliko zemlje žele da obezbijede određene ciljeve i ostvare napredak. Bitno je da se obezbijedi makroekonomska stabilnost koja je preduslov za održivi razvoj«, naveo je Drobnič.
Član Senata Državne revizorske institucije (DRI), Branislav Radulović, ocijenio je da rukovođenje javnim finansijama predstavlja čin javnog povjerenja i zato je demokratska i odgovorna vlast nemoguća bez izgradnje jakih mehanizama budžetske kontrole, u prvom redu vrhovnih organa državne revizije, kao funkcionalno, organizaciono i finansijski nezavisnih organa kontrole javnih finansija.
»Na taj način vrhovne revizorske institucije podižu odgovornost nosioca javnih ovlašćenja i podižu povjerenje javnosti u javni sektor«, kazao je Radulović.
Prema njegovim riječima, uspješno funkcionisanje vrhovnih organa državne revizije pretpostavlja ustavnu određenost, funkcionalnu i operativnu nezavisnost. Međutim, da bi eksterna državna revizija ostvarila ustavnu i zakonsku kompetenciju važan segment njenog funkcionisanja je uspješna saradnja sa internim revizorima u javnom i komercijalnom sektoru, u dijelu koji su predmet subjekata državne kontrole.
»U vrhovnoj državnoj reviziji kontrolišemo sve budžetske korisnike, ali i ona preduzeća u kojima je država većinski vlasnik, pa tako postoji intenzivna i značajna naša saradnja. U vrhovnoj državnoj reviziji težimo ne samo da sarađujemo sa internom revizijom već da podstičemo izgradnju njenih kapaciteta«, naveo je Radulović.
Saradnja vrhovne državne i interne revizije je, kako je ocijenio, neophodna za dostizanje sveobuhvatnog sistema za upravljanje i kontrolisanje javnih sredstava.
»Sve više se oslanjamo na dio rada koji je uradila unutrašnja revizija. Smatramo da bi u cilju našeg daljeg uspješnijeg rada rukovodilac jednice za unutrašnju saradnju trebalo redovnije da održava sastanke sa rukovodiocem državne revizije«, dodao je Radulović.
Direktor interne revizije Međunarodne organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), Lucy Elliott, ocijenila je da je efektivna komunikacija jedna od najbitnijih stavki za dobru internu reviziju.
»Efektivno IT upravljanje omogućava bolju komunikaciju. Ukoliko ne komuniciramo efektivno nećemo ispuniti naše rezultate. Uspješna komunikacija će donijeti bolje rezultate internoj reviziji«, rekla je Elliott.
Predsjednik Instituta internih revizora Crne Gore (IIRCG), Đorđije Rakočević, kazao je da je Institut potpisao mnogo sporazuma sa značajnim institucijama i pravnim subjektima iz Crne Gore i šire, kao i da su odžali dosta stručnih skupova, radionica, seminara sa značajnim temama koje se tiču interne revizije i revizora u Crnoj Gori.
Konferenciju organizuje IIRCG, u saradnji sa Ministarstvom finansija.
Međunarodna konferencija interne revizije okupila je više od 120 delegata iz Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Turske, Albanije i Kosova.