Društvo

Deponije moraju biti regionalnog karaktera

2609deponija
A
ko govorimo o sanitarnim deponijama regionalnog karaktera treba da imamo na umu da to budu deponije koje će obezbijediti da se otpad na njima odlaže najmanje 25 godina. Dobro je što je Državnim planom o upravljanju otpadom rečeno da deponije moraju da budu regionalnog karaktera i da svaka opština treba da plaća jednaku cijenu za odlaganje otpada - ocijenio je danas profesor Petar Živković.

Deponije moraju biti regionalnog karaktera
Portal AnalitikaIzvor

On je gostujući na regionalnoj konferenciji "Upravljanje otpadom u Crnoj Gori - Iskustva i perspektive" koja je danas organizovana u Podgorici, kazao da pitanje izbora lokacije za deponije mora biti definisano isključivo direktivama o deponijama Evropske unije (EU).
- Prostor za deponiju mora biti državna svojina. Plan upravljanja za komunalni otpad urađen je loše od stranih eksperata. Samo je potrebno da uzmete domaće stručnjake i primijenite direktive EU - porčujuje Živković.

Profesor je dalje saopštio da je prilikom gradnje deponija najvažnije obezbijediti uslove da se ne zagade podzemne vode i vazduh. On navodi da se posebno mora voditi računa o tome da se reciklažna roba plasira na tržište EU.

- Morate imati integrisanu dozvolu, da bi se znalo da radite sa direktivama EU. Bio bih zadovoljan kada bi se materijali izdvojeni iz komunalnog otpada prerađivali u Crnoj Gori - naglašava profesor Živković.

Generalni direktor Direktorata za upravljanje otpadom Siniša Stanković, kazao je da hijerarhija upravljanja otpadom obuhvata tri cjeline:

- Kao prvo, moramo na tržištu da imamo proizvode koji će kada budu odloženi stvarati manje otpada. Drugo, roba bačena zbog isteka roka upotrebe može ponovo da bude korišćena i na taj način se smanjuje količina otpada. Treće se odnosi na reciklažu, kao jednu od faza prerade otpada. Otpad treba da bude korišćen kao sirovina. Količine otpada koje ostanu mogu da se tretiraju termičkom obradom - rekao je

Stanković

.



On je saopštio da će se kroz realizaciju Državnog plana stvoriti temelji za integralni sistem, odnosno povezivanje svih lokalnih jedinica u procesu sakupljanja i prerade otpada. On je podsjetio da je planom definisano da se u Crnoj Gori uspostavi pet regiona za upravljanje otpadom.



Menadžer opštine Nikšić,

Živko Kecojević

, kazao je da su finansije glavni problem za rješavanje pitanja odlaganja otpada na teritoriji te opštine.


- Za sanitarne deponije u Nikšiću potrebno je 20 miliona eura. Mi te pare nemamo i moramo biti realni u kakvoj situaciji se nalazimo. Jedino kroz grant ili javno-privatno partnerstvo možemo riješiti taj problem - poručuje

Kecojević

.



Portal Analitika