Dok predstavnici NVO organizacija poručuju da i kod nas vuka treba zaštititi, u Lovačkom savezu kažu da, za razliku od nekih drugih evropskih zemalja, gdje je vuk kao vrsta nestao ili se znatno prorijedio i zakonom zaštitio, u našim lovištima ga ima u znatnom broju.
„Zakonom o divljači i lovstvu u Crnoj Gori, i ako spada u nezaštićenu divljač, može se loviti samo u toku lovne sezone, koja za vuka traje od 1.oktobra do 28. ili 29. februara. Lovni dan je nedjelja i dani državnih praznika“, kažu u Savezu.
Oni nalašavaju da se njegov odstrijel, kao i odstrijel drugih vrsta lovne divljači, planira za svako lovište planskim dokumentima, lovnim osnovama i godišnjim planovima gazdovanja.
„Lov vuka planira se u sklopu redovanog odstrijela radi korišćenja godišnjeg prirasta u cilju održavanje optimalnih kapaciteta, odnosno podnošljive brojnosti predatora u lovištima. Optimalni matični fond vuka, odnosno njegova podnošljiva brojnost, u skladu sa stručnim podlogama i saznanjima u stručnoj literaturi, iznosi 0,5 jedinki na 1.000 ha površine lovišta. Saglasnost na planska dokumenta daje Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja, a prema podacima korisnika lovišta u Crnoj Gori, ukupno u svim lovištima, godišnje se odstrijeli oko 40 jedinki što zavisi od više faktora“, navode u Savezu.
Vuk (Canis lupus L.) je iz reda zvijeri, porodice pasa, prije svega je mesojed. Hrani se mesom drugih životinja. Napada i lovi sitnu i krupnu divljač, ali i domaće gajene životinje, kako na paši tako i u torovima. Jede i mrcinu, pse pa i sopstvene mlade. U jesen i zimu vukovi se okupljaju u čopor. Najčešće love noću i u sumrak, naročito po magli, kiši ili vjetru. Love vrlo organizovano, koristeći pri tom sva svoja izvanredna čula.
Portal Analitika je nedavno objavio informaciju da su, u potrazi za balkanskim risom, ugroženom vrstom koja je postala simbol borbe za očuvanje prirode na Balkanu, crnogorski istraživači pvi put postavili kamere- zamke za divlje životinje. Kamere su snimile lisice, divlje mačke, vuka, medvjeda...
„Uvjeren sam da je prošlo vrijeme gledanja divljih životinja kroz nišane vatrenog oružja, kamere su dovoljne“, kazao je tom prilikom za naš Portal biolog Aleksandar Perović iz CZIP-a.
Najava da 1. oktobra počinje lovna sezona na vuka potvrđuje da će i ove godine biti gledanja kroz nišan.