Sa posebnim osvrtom na pitanje preostalog graditeljskog fonda Podgorice iz Osmanskog perioda, kroz sadržaj rada, u nekoliko vremenskih presjeka prezentovana je evolucija i geneza urbane strukture (osnivanje, urbani rast, transformacija) crnogorskih gradova.
Kao polazište za izradu validne dokumunentacione osnove revitalizacije podgoričke tvrđave i nove savremene funkcije (interpolacije) jasno su definisane mjere zaštite tradicionalne gradske fizionomije predmetne lokacije. U uvodnom i zaključnom dijelu izlaganja, Direktorica Uprave,
mr Anastazija Miranovićje posebnu pažnju posvetila zakonskom aspektu zaštite u Crnoj Gori i integracijama uprave u tom pravcu.
Konferencija u Istanbulu održana je od 21.-23. septembra, u organizaciji Generalne Direkcije Vakufa i Ministarstva za kulturu i turizam Republike Turske.
Učesnici skupa, predstavnici Turske, Albanije, Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Makedonije i Kosova, prezentovali su tematske radove bazirane na relaciji zakon-teorija-praksa.
Utemeljenjem na zaključcima radne konferencije donešena je Deklaracija koja promoviše Regionalnu saradnju i podršku Turske Republike (Agencija TIKA) na polju zaštite zajedničkog naslijeđa iz Osmanskog perioda, a po pitanju izrade projektne dokumentacije zaštite i revitalizacije, i prije svega njene realizacije.