Ljekovito bilje zasađeno je na oko 150 rala, najviše je pelima, (žalfije), a ove godine prvi put je u Donjim Kokotima nikla plantaža smilja Zorana Ivanovića. Najveća plantaža pelima je ona u Kućama Rakića kraj Podgorice, koju je podigao Vaso Ujkić. On uzgaja pelim na površini od oko 80 rala, a između redova je i sistem navodnjavanja kap po kap.
Agronom Svetozar Radonjić, prvi čovjek Centra za edukaciju poljoprivrednih proizvođača, kaže da je sada pravo vrijeme za berbu.
„Žalfija je vrhunska začinska ljekovita biljka, a njen kvalitet zavisi od procenta eteričnih ulja. Kada je hladno vrijeme ona opadaju, pa je kvalitet, a time i otkupna cijena bilja manja“, kaže Radonjić za Portal Analitika.
On napominje da je ove godine žalfija imala premnogo kiše, previše je bujna, i stoga se ne smije dugo na njivi držati u velikim gomilama, jer će se prilikom berbe "upaliti". Radonjić preporučuje da se ljekovito bilje suši u sušarama, što jeste nešto skuplje, ali se tako dobija na kvalitetu.
Naš sagovornik naglašava da je neophodno paziti da nema pljesnjive (ubuđale) žalfije jer je dovoljno samo 5 kg ovakve žalfije da se uništi čitav kontigent. Inače, naša žalfija se izvozi u USA, i problema za plasman nema.
No, količine koje posljednjih godina izvozimo su male. Crna Gora je prošle godine izvezla 300 tona - a nekad je izvozila i 4 hiljade tona pelina, što govori da prostora za veću, posebno plantažnu proizvodnju, ima.
Radonjić naglašava da je potrebno povećati zasade ljekovitog bilja, lavande, pelima, smilja, nane, ali i divljeg šipka, a projekat Izabrani agronom trebao bi da bude garancija da će proizvedene količine biti otkupljene.