U analizi agencije Frans pres se navodi da Srbi u Republici Srpskoj računaju da, ako Škoti glasaju za otcjepljenje od Britanije, to postaviti presedan koji će povećati i njihove izglede da proglase nezavisnu državu.
Nakon što se Krim otcijepio od Ukrajine i priključio Rusiji poslije spornog referenduma održanog u martu, predsjednik Republike Srpske (RS) Milorad Dodik ne usteže se da, uoči referenduma o nezavisnosti na koji će u četvrtak izaći Škoti, govori o mogućnosti otcjepljenja, podsjeća francuska agencija.
Dodik je, kako precizira AFP, nedavno rekao da RS prati šta se događa u italijanskom Južnom Tirolu, Škotskoj, pa čak i Kataloniji, pošto su to, prema njegovim riječima, "ključna iskustva za bosanske Srbe".
U multietničkoj Bosni, međutim, sa krvavim nasleđem rata vođenog od 1992. do 1995. tokom raspada bivše Jugoslavije, kako kažu posmatrači, priča o nezavisnosti raspiruje i opasnost od novog oružanog sukoba, upozorava Frans pres.
Mnogi Srbi do danas nijesu prihvatili novu poslijeratnu bosansku državu, uprkos autonomiji koju imaju u Republici Srpskoj, primjećuje francuska agencija i navodi riječi profesora međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Banjaluci Miloša Šolaje: "Ako se sjutra organizuje referendum, većina Srba biće za nezavisnost".
Iako smatra da otcjepljenje "nije realno u ovom momentu", Šolaja ističe da je Republika Srpska de facto već država s obzirom na brojne atribute državnosti kojima se odlikuje.
Frans pres podsjeća da se Bosna priprema za opšte izbore koji će biti održani 12. oktobra te da je Dodik priču o nezavisnosti uvrstio u svoje predizborne govore, kao i da je Stranka demokratske akcije, glavna muslimanska stranka, saopštila da "Bosna nikada neće biti dovedena u pitanje".
Međutim, napominje francuska agencija, visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni Valentin Incko ukazao je da ustav te zemlje "ne dopušta mogućnost otcjepljenja nijednog entiteta".