Kako je saopšteno iz parlamenta, tema sastanka biće „Povećavanje građanskog učešća i jačanje parlamenta kroz zakonodavnu otvorenost“.
Kako se navodi, regionalni sastanak okupiće oko 45 učesnika, među kojima su poslanici, predstavnici vlada, službi parlamenata i nevladinih organizacija iz 13 država, uključujući i zemlje regiona, kao i predstavnike nekoliko međunarodnih organizacija.
U ime domaćina, sastanak će otvoriti potpredsjednik Skupštine Crne Gore Suljo Mustafić, koji je istovremeno i član Radne grupe za zakonodavnu otvorenost.
U fokusu sastanka biće pitanja parlamentarne otvorenosti, u okviru kojih će se razmotriti najbolje prakse u objavljivanju i korišćenju parlamentarnih informacija, primjena novih tehnologija radi podsticanja većeg angažovanja građana u parlamentarnim aktivnostima i jačanje uloge parlamenta u procesu Partnerstva otvorenih vlada.
“Datum održavanja regionalnog sastanka, koji zajedno organizuju Skupština Crne Gore i Radna grupa za zakonodavnu otvorenost, izabran je sa ciljem da se i na ovaj način obilježi Međunarodni dan demokratije – 15. septembar kao i Sedmica globalne zakonodavne otvorenosti”, kaže se u saopštenju.
Tema ovogodišnjeg Dana demokratije, koji će obilježiti i brojni drugi parlamenti širom svijeta, je „Uključivanje mladih u demokratiju“.
Radna grupa za zakonodavnu otvorenost, kojom kopredsjedavaju Kongres Čilea i Nacionalni demokratski institut, obrazovana je u oktobru prošle godine, na godišnjem samitu Partnerstva otvorenih vlada održanom u Londonu.
Cilj Radne grupe je podsticanje razmjene dobrih praksi između parlamenata, vlada i organizacija civilnog sektora u pogledu unapređenja otvorenosti zakonodavnog postupka, uključujući razmjenu informacija o aktivnostima koje parlamenti i vlade preduzimaju radi omogućavanja većeg uključivanja građana u zakonodavni postupak.
Kako su podjetili iz parlamenta, rad Radne grupe zasnovan je na principima sadržanim u Deklaraciji o parlamentarnoj otvorenosti, aktu koji je podržalo preko 140 organizacija civilnog sektora u preko 75 država širom svijeta, uključujući i 50 zemalja OEBS-a.