Langon, koji je sebe opisao kao posvećenog katolika koji se moli svako jutro, je istakao da se dobrostojeći ljudi poput njega osjećaju izopštenim dok papa podržava siromašne, prenio je “Igzeminer”.
On je papine navode o „kulturi prosperiteta“ nazvao „isključivim izjavama, koje mogu neke od bogataša učiniti nesposobnima da saosjećaju sa siromašnima“.
Lengon, glavni donator Republikanske partije, trenutno sarađuje sa kardinalom Timotijem Dolanom, arhiepiskopom Njujorka, kako bi sakupili 180 miliona dolara za restauraciju katedrale Svetog Patrika.
Milijarder je kardinalu Dolanu rekao da ima bogatog donatora koji bi mogao dati milione za katedralu, ali da je ovaj zabrinut zbog papinih „isključivih“ izjava.
- Rekao sam kardinalu: “Vaša svjetlosti, ovo je još jedan problem sa kojim se, nadam se, nećemo morati suočiti. Treba da budete oprezni sa uopštavanjima. Bogataši u jednoj zemlji ne ponašaju se isto kao bogataši u nekoj drugoj zemlji – rekao je Lengon.
Kardinal Dolan je, u međuvremenu, izjavio za CNBC da je Lengonu rekao da je zabrinutost neimenovanog donatora posljedica „nerazumijevanja poruke“ pape Franja.
- Papa voli siromašne. On voli i bogate. Zato sam mu rekao: “Kene, hvala što si mi skrenuo pažnju na to. Moramo da se uvjerimo da je taj gospodin ispravno razumio papinu poruku. Onda će reći: ‘Ako je tako, računajte na mene što se tiče katedrale’” – naveo je kardinal.
Papa je u julu u Brazilu apelovao na one “koji posjeduju više”, navodeći da oni “nikad ne treba da se umore od napora da ovaj svijet učine pravednijim i solidarnijim”.
- Niko ne može biti neosjetljiv na nejednakosti koje postoje u svijetu – rekao je papa.
Niz ljudi, kako navodi “Igzeminer” od republikanskog senatora Džona Mekejna do konzervativnog radio komentatora Raša Limboa, je vagao papinu izjavu, a Limbo ju je kasnije proglasio “marksističkom”.
Artur Bruk, šef Američkog preduzetničkog instituta koji promoviše slobodno tržište, smatra da su papine izjave vjerovatno bile bazirane na nasleđu Argentine.
- U Argentini je ono što zovu slobodnim preduzetništvom u stvari kombinacija socijalizma i starog kapitalizma – objasnio je on.
Kardinal Dolan je rekao da je u pitanju hiperbola i da je papa mislio da kaže da je novac sam po sebi moralno neutralan.
- Ako novac postane bog, idol, onda je to pogrešno, to je rekao papa Franja. Jer postoji samo jedan bog. Ako koristimo novac za nas i naše porodice, bezbjednu sadašnjost i budućnost, ulažemo u zajednicu, pomažemo drugima, dijelimo sa siromašnima, onda je moralno dobar – objasnio je kardinal.
(blic.rs)