Novi šef britanske diplomatije Filip Hamond rekao je da zasad nijedan Britanac nije zaražen virusom, ali da je neophodno ozbiljno odgovoriti na sve prijetnje.
Posljednji talas ebole, najsmrtonosniji dosad, odnio je više od 670 života u Sijera Leoneu, Leberiji, Gvineji i Nigeriji od februara. Virusom su zaraženi i jedan američki ljekar i jedna misionarka u Liberiji.
"Ebola je potencijalno velika prijetnja za zemlju zbog velike povezanosti svijeta u 21. vijeku", rekao je glavni vladin savjetnik za nauku i zdravlje ser Mark Volport.
Direktor Zavoda za javno zdravlje Engleske doktor Brajan Mekloski rekao je da je trenutno rizik za putnike i radnike u ugroženim zemljama veoma nizak, ali da doktori moraju da budu oprezni i da prate bilo kakve "neobjašnjeno razbolijevanje".
"Porast broja slučajeva, naročito u Sijera Leoneu, kao i prelazak jednog zaraženog u Nigeriju jesu razlozi za zabrinutost i pokazatelji da epidemija nije pod kontrolom", rekao je Mekloski.
Ebola je hemoragična groznica koje je u najnovijem izbijanju pogodila Liberiju, Sijera Leone i Gvineju. Prošle nedjelje registrovan je i prvi smrtni slučaj od nje u Nigeriji.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) u poslednjem talasu ebole, koji traje već više mjeseci, do 20. jula su registrovana 1.093 slučaja bolesti, uključujući 672 sa smrtnim ishodom. (B92)