Politika

SASI: Ukidanje monitoringa PSSE zavisi od političkih i sudskih epiloga afera

2707sasiep
I
zvijestilac Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope Kimo Sasi u intervjuu za Dan nagovijestio je da bi institucija koju predstavlja mogla da raspravlja o mogućem ukidanju monitoringa reformi koje sprovodi Crna Gora, i to već u januaru naredne godine.

SASI: Ukidanje monitoringa PSSE zavisi od političkih i sudskih epiloga afera
Portal AnalitikaIzvor

- Poznato je da pred Crnom Gorom stoji nekoliko uslova koje treba ispuniti da bi se moglo razmatrati ukidanje monitoringa. To su primjena ustavnih amandmana o nezavisnosti pravosuđa, efikasnija borba protiv organizovanog kriminala i korupcije, bolja zaštita medijskih sloboda, rješavanje statusa raseljenih i izbjeglih lica, kao i puna zaštita prava manjina.

Sasi dalje kaže kako nije novost da je „borba protiv organizovanog kriminala i korupcije zapravo jedna od ključnih oblasti gdje se od Crne Gore očekuje konkretan napredak“ i nada se da će uskoro vidjeti „konkretne rezultate“.

- Priznajemo da je zakonski okvir za borbu protiv korupcije na mjestu, ali ono što sada smatramo važnim jeste da se prikažu rezultati, posebno u prevenciji korupcije na visokom nivou – kazao je on i dodao da će najvjerovatnije još jednom posjetiti Crnu Goru i tom prilikom prikupiti još informacija o ostvarenom napretku koje će unijeti u izvještaj Komiteta za monitoring.

Sasi smatra da u Crnoj Gori „postoji progres“, posebno u usklađivanju sa zakonodavstvom EU i prihvatanja standarda Savjeta Evrope.

- Posebno bih istakao da Crna Gora ima veoma dobre odnose sa susjednim zemljama i da produktivno podstiče saradnju u regionu. To je vrlo važno. Proces evropskih integracija donijeće, nesumnjivo, benefite za crnogorsko društvo. Ipak, i dalje postoji potreba za brojnim poboljšanjima, posebno u primjeni zakona i rada institucija u oblasti antikorupcijskog djelovanja, kao i po pitanju prava manjina. Pitanje izbornog zakonodavstva je takođe izuzetno važno – dodaje on.

Izvijestilac PSSE potcrtava da se slučajevima poput afere „Snimak“ treba „veoma odgovorno posvetiti“.

- Mi smo u informaciji o dešavanjima u Crnoj Gori koju je Komitet za monitoring potvrdio prošle godine, naveli da afera sa objavljivanjem snimaka sa sjednica političkih partija treba da dobije epilog, kako sudski tako i politički. Pritom smo vrlo jasno ukazali da ta dešavanja treba da posluže i kao ozbiljan podsticaj parlamentu da preduzme odlučnu akciju i postavi jasna pravila oko unaprjeđenja izbornog procesa - kaže Sasi.

On na kraju iznosi svoju zabrinutost "zbog dosadašnjih napada na novinare i medije", te očekuje da se sprovede detaljna istraga i svi odgovorni budu izvedeni pred lice pravde.

Portal Analitika