“Da se kojim slučajem erupcija na Suncu dogodila samo nedjelju dana ranije, Zemlja bi se našla neposredno na udaru paljbe”, rekao je Danijel Bejker, profesor atmosferske i svemirske fizike na Univerzitetu Kolorado. Naime Sunce se u ključnih nedjelju dana okrenulo dovoljno da visokoenergetske čestice promaše našu planetu.
“Na sreću, umjesto u Zemlju, olujni solarni oblak udario je u letjelicu STEREO-A, posmatračnicu koja je gotovo savršeno opremljena za mjerenja parametara takvih događaja”, dodao je Baker.
Naučnici su nedavno detaljno analizirali podatke koje je prikupila sonda i zaključili da bi efekat oluje bio sličan najsnažnijoj koja je dosada zabilježena – tzv. Karingtonovom događaju tokom kojeg su početkom septembra 1859. otkazali telegrafski sistemi širom Evrope i SAD-a, neki telegrafisti doživjeli su udare struje, a polarna svjetlost se vidjela sve do Kube i Havaja.
Efekti bi bili čak dvostruko snažniji od onih koje je 1989. izazvala solarna oluja koja je srušila sistem dopremanja električne energije u Kvebeku.
“Nakon novih istraživanja uvjeren sam da su Zemlja i njeni stanovnici imali veliku sreću što se erupcija 2012. dogodila kada se dogodila”, rekao je Baker.
Fizičar Pit Rajli upozorava da se, na temelju analiza podataka o solarnim olujama u posljednjih 50 godina, može izračunati kako vjerovatnost da nas u sljedećih 10 godina pogodi neka slične snage iznosi visokih 12 posto.
“To je zabrinjavajuća brojka”, ističe Rajli.
Prema računu stručnjaka iz Nacionalne akademije nauka (National Academy of Sciences), privredne štete oluje, da nas nije promašila, bile bi veće od dva biliona dolara, a za popravke bi trebalo nekoliko godina.
b92