Odgovrajući na pitanje šefa poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista Milutina Simovića „kojom dinamikom se ostvaruju spoljno-politički prioriteti Crne Gore, u prvom redu integracija u Evropsku uniju i NATO“, Đukanović je istakao da Crna Gora dobrim tempom kreće u pravcu ostvarivanja definisanih spoljnopolitičkih ciljeva.
- Kvalitet i dinamika pristupanja EU je iznad početnih očekivanja. Otvorili smo 12 poglavalja a dva smo privremeno zatvorili. Među njma su i poglavlja 23 i 24 što znači da smo od prih dana pregovora u najzahtjevnijoj fazi ovog dugogodišnjeg i suštiskog procesa uspostavljanja vrjednosnih standarda. Nastavljamo da snažimo našu pregovaračku strutkuru i spremni smo za otvaranje još šest poglavlja za koja smo predali pregovaračke pozicije a u finalnoj fazi priprema su i pregovaračke pozicije za još pet poglavlja. Time će Crna Gora ispuniti uslove za otvaranje novih 11 poglavlja do kraja 2014. godine – rekao je Đukanović ističući da to potvrđuje njegovu procjenu dobrog tempa integracionog procesa.
- Odnosi sa susjedima su nikad bolji Crna Gora je prepoznatljiva kao faktor stabilnosti u regionu. Odnosi sa susjedima u značajnoj mjeri reflektuju kvalitet unutrašnje politike i posmatrano kroz ovu prizmu možemo potvrditi da je CG stabilna država – poručio je Đukanović.
Odluka savjeta ministara ohrabrujuća: Premijer je naveo da je Crna Gora izdvojena od ostalih zemalja, koje su kandidati za članstvo NATO.
- Odluku Savjeta ministara doživljavamo kao ohrabrenje da nastavimo za ispunjavanjem preduslovima. Taj proces bi trebalo da počne krajem oktobra i trajaće godinu. Na Samitu u Velsu očekujemo pozitivnu potvrdu ostvarenog progresa, i poruku saveza koja će nas preporučiti da budemo naredna članica - rekao je premijer, dodajući da se mogu očekivati i intenzivne posjete zvaničnika NATO-a.
To vrijeme, poručuje premijer, nije odlaganje odluke, već dodatni period za primjenu reformi.
- Sigurno je da snaženje integracionih procesa na Balkanu, doprinosi jačanju evropske i globalne stabilnosti. Da sa našalim: možda pojedinci iz opozicije koji se ne zalažu za NATO, baš i kritikuju Vladu što poziv nećemo dobiti već u Velsu, ali da se ne zadržavamo da razumijemo tu političku konfuziju jer bi nam trebalo dosta vremena. Važnije od toga je što jača podršla javnosti za NATO - rekao je Đukanović.
Šef poslaničkog kluba SNP-a Aleksandar Damjanović pitao je premijera "na koji način Crna Gora usklađuje svoje zvanične političke interese sa ekonomskim u trenutku kada se u Evropi mijenja političko-ekonomska arhitektura", zahtijevajući od Đukanovića da se Vlada potrudi da stvori uslove da se realizuje izborna volja građana Kolašina i formira lokalna vlast.
Premijer je rekao da je saglasan sa konstatacijom da promjene sa kojima se suočavamo nose sa sobom izazove, nepoznanice i rizike koje prethodne generacije nijesu imale prilike da upoznaju.
- Promjene u Evropi se i danas dešavaju. Nažalost, ne uvijek nabolje - rekao je Đukanović.
On je podsjetio da je Crna Gora jasno definisala svoje spoljnopolitičke prioritete nakon obnove nezavisnosti, navodeći kako je svjestan da postoje drugačija mišljenja po tom pitanju.
Vlada najzainteresovanija da imamo uređeno tržište: Borislav Banović iz SDP-a pitao je premijera kakve rezultate ostvaruju državni organi u borbi protiv nelegalne prodaje duvanskih proizvoda, te koliki su pretpostavljeni negativni efekti po budžet Crne Gore zbog nelegalne prodaje duvanskih proizvoda.
- Siva ekonomija je jedan od najvećih problema crnogorske ekonomije. Vjerujem da nikoga ovdje ne treba ubjeđivati da Vlada najzainteresovanija da imamo uređeno tržište i regularnu konkurenciju. Sve što odudara od toga pogađa ekonomsko tržište i čini Vladu direktno odgovrnom. Tako da smo zainteresovani da u maksimalnoj mjeri iskorjeim sivu ekonomiju - rekao je Đukanović, navodeći da je jedan od osnovnih ciljeva Vlade uvođenje sive ekonomije u legalne tokove.
On je podsjetio da je u 2013. povećana naplata prihoda, u odnosu na plan.
- U 2011. smo napraltili 44.116.000 hiljada akciza u 2012. smo nalatili 45.134.000 a 47.474.000.Aali moramo suduti i na osnovu pada u prmeti i sve treba identifikovati - rekao je Đukanović, podsjećajući da je usvojen Akcioni plan za smanjenje sive ekonomije u Crnoj Gori.
Davanje garancija bila dobra odluka: Šef Kluba poslanika Pozitivne Crne Gore Mladen Bojanić pitao je Đukanovića ko će odgovarati za Vladinu odluku o izdavanju garancija za potrebe privatne kompanije Melgonia-Primorka d.o.o. Bar i šta će Vlada preduzeti da naplati četiri miliona eura za plaćene garancije NLB Montenegrobanci.
Đukanović je kazao da je davanje garancija bankama bila dobra odluka i da nijedna nije bankrotirala.
- Garancije date bankama su dobra odluka, jer vidimo da nijedna nije bankrotirala. Garancija za potrebe privatne kompanije Melgonia-Primorka d.o.o. Bar je izdata u skladu sa zakonskom procedurom. NLB je 2010. odobrila 14,4 miliona eura kompaniji Melgonia-Primorka d.o.o. Bar, od čega je Vlada platila četiri miliona u dijelu restrukturiranja. S obzirom da preduzeće nije izmirilo obaveze, 2014. Ministarstvo finansija je platilo cjelokupni dug. Neke odluke su bile dobre, neke ne, jer nema te Vlade na svijetu koja stalno donosi dobre odluke – rekao je Đukanović.
Premijer je istakao da „nije Vlada donijela odluku o odobrenju 14,4 miliona nego je donijela banka na osnovu programa restruktuiranja“.
- Vlada je prihvatila da učestvuje u dijelu programa restruktuiranja izdajući grancije uglavnom za socijlni program imajući prije svega interese zaposlenih u toj kompniji – rekao je premijer.
Bojanić je insistirao da Đukanović kaže ko je vlasnik Melgonija-Primorka.
- Ko je vlasnik Melgonije nemam pojma, i nije mi važno. Možda vama jeste ali meni nije to mi ime ne znači ništa. Ne znam ni ko stoji iza kompanije. Ako Vi znate, iznesite. Odgovoran ste čovjek i iznesite podatak koji može biti značajna zauspostavaljnje pravne države. Ovjde nije bilo zakulisnih radnji, rasipanja novca poreskih obveznika. Ako Vi imate saznaja za tako nešto, kažite - poručio je premijer.