Društvo

Spašen mađarski planinar sa vrha planine Maglić

2307spasiociplaninarok
M
ađarski državljanin Peter Nađi (57) ostao je u nedjelju veče zarobljen na jednom od vrhova Maglića, ali su ga spasioci izvukli.

Spašen mađarski planinar sa vrha planine Maglić
Portal AnalitikaIzvor

Mađarski planinar tako je, iako vidno preplašen, stigao živ i zdrav u Nikšić. Sa vrhova Maglića izvukli su ga pripadnici Gorske službe spašavanja, a onda je helikopterom MUP-a bezbjedno prevezen u Nikšić.

Mađara je noć zarobila na vrhu Gradina, u masivu planine Maglić. Kada je shvatio da nema kud, pozvao je pomoć. Spasioci Gorske službe spasavanja baš u to vrijeme vraćali su se s iscrpljujuće dvodnevne vježbe u stijenama Durmitora. Na samom ulasku u Nikšić dočekao ih je poziv Centra bezbjednosti koji je registrovao vapaj za pomoć mađarskog državljanina sa jednog od vrhova planine Maglić.

- Nijesmo uspjeli ni da se pozdravimo sa porodicama, samo smo produžili na aerodrom na Kapinom polju i uskočili u helikopter MUP-a Crne Gore koji je već čekao spreman i pravac Maglić - priča Željko Loncović, načelnik Gorske službe, koji je zajedno sa spasiocima Dragom Lalićem i Đokom Vujačićem učestvovao u izvlačenju mađarskog državljanina sa vrhova Maglića.

Kako se i zašto mađarski turista odvojio od grupe i sam završio na jednom od vrhova, gdje ga je uhvatila noć, spasioci još ne znaju, ali upozoravaju da je to uvijek opasno i da može da bude i kobno.

- Ostao je na Gradini i kako je noć pala, nije se usudio da krene niz liticu. Alarmirao je ostatak svoje grupe a oni su pozvali policiju - prepričava Loncović.

Helikopter nije mogao da sleti na sami vrh na kome je bio 57-godišnji Mađar. Zbog toga se moralo pristupiti evakuaciji direktno iz vazduha. Helikopter je lebdio iznad vrha dok su spasioci iskočili. Prvo su pregledali Mađara, da bi ustanovili u kakvom je fizičkom stanju, te da nije povrijeđen, a onda su ga bezbjedno evakuisali u helikopter.

- Nije bio povrijeđen. Bio je samo neizmjerno srećan kada nas je ugledao, a vjerujte da smo i mi bili više nego srećni. Ovo su nam omiljene intervencije kada umjesto polomljenih i unakaženih spasavamo samo uplašene ljude, pa neka košta šta košta - srećan je načelnik GSS-a.

Kaže da ima i nepotrebnih intervencija, zbog čega, kako ističe, treba poraditi na zakonskoj regulativi koja bi regulisala opravdanost poziva policiji i spasiocima. Često se, objašnjava on, ispostavi da mjesta za uzbunu nije bilo.

- Mi na osnovu telefonskog poziva ne možemo utvrditi stanje na terenu, tako da nam se dešava da poletimo helikopterom, a ne zaboravite da to polijetanje košta građane Crne Gore. Dakle dešava nam se da dobijemo paničan poziv, a da na licu mjesta zateknemo apsolutno benignu situaciju. Ja lično, kada bih se pitao i odlučivao, takvima bih naplatio svaki cent koji potrošimo na takve bespotrebne akcije - ističe Loncović.

Slučaj mađarskog državljanina na Magliću ne spada u ovu kategoriju. Loncović objašnjava da je on bio potpuno bespomoćan, sam na vrhu planine dok se noć spuštala.

- Mi koji poznajemo planine možemo mu zamjeriti što se odvojio od grupe, ali kada intervenišemo, tada se ne razmišlja o tome. Važno je da je čovjek živ i nepovrijeđen, sve drugo se kasnije zaboravi - zaključuje Željko Loncović.

Vrhovi Maglića su granični grebeni sa Bosnom i Hercegovinom. Radi se o spletu izuzetno nepristupačnih kamenih tvrđava koje razdvajaju dvije zemlje, ali spasioci su i noću spremni da krenu u akciju. Gorski spasioci godinama upozoravaju da se mora zavesti rigoroznija kaznena politika kako bi se stalo na put haosu na planinama. Bilo je slučajeva da strane turiste po našim planinama vode Bosanci, Hrvati ili čak agencije za vodiče. Spasioci upozoravaju da je to nedopustivo, jer su ćudi crnogorskih planinana nepredvidive.

(blic.rs)

Portal Analitika