Čapunović objašnjava da su iznad Ukrajine bili zabranjeni letovi ispod visine od 10 kilometara. Kada je avion Malaysian Airlinesa došao iznad vazdušnog prostora ove zemlje kontrolori su ga podigli za kilometar iznad te zone da bi bezbjedno prošao. Nažalost, završilo se kako se završilo i on je oboren. Avion je, dakle, bio iznad nivoa zabrane letjenja.
Naš sagovornik naglašava da su sve svjetske kompanije letjele iznad Ukrajine jer je u tom momentu to bilo dozvoljeno. Niko nije mogao pretpostaviti da bi se moglo dogoditi tako nešto.
„Ko je mogao očekivati da u 21. vijeku može biti oboren putnički avion u kome su bile žene, djeca, studenti, i da poslije ovoliko dana niko ne odgovara zbog tog strašnog događaja. Umjesto da se rasvijetli slučaj ovih dana samo gledamo prebacivanje krivice s jednih na druge. Avion Malaysian Airlinesa niko nije mogao da zamijeni bilo kakvim drugim avionom. Svaki avion danas ima uključen transponder, što ga na radaru razlikuje od ostalih aviona. On je letio na flajt levelu 310 i on je prije Ukrajine podignut na visinu koja je trebalo da bude bezbijedna", kaže Čapunović.
On napominje da su i druge svjetske komapanije u to vrijeme letjele iznad Ukrajine i možemo, kaže, samo da pretpostavimo što bi se dogodilo da je oboren avion Americanairwaysa ili Lufthanse.
Sagovornik Portala Analitika ponavlja da se nikako ne mogu zamijeniti civilni i vojni avion.
„Navodi u medijima da su mislili da su oborili transportni avion ukrajinske vojske AN 26 su potpuno neuvjerljivi.
Ovakav avion ne može da postigne visinu, a ni polovinu brzine Boeinga. Ko se i malo razumije u to što radi, a avion ne može da obori neki laik, dobro je znao da se radi o putničkom avionu", kaže Čapunovići.
Naš sagovornik napominje da je avion u smislu visine preskakao zabranjenu zonu. Ukrajina je članica Eurocontrola i potpada pod stroge standarde vazdušne povidbe i oni su sve učinili da se avioni koji prelaze preko te zemlje zaštite, kaže Čapunović.
Podsjeća da je kod nas bila drugačija situacija 1999. godine za vrijeme bombardovanja NATO. Naš vazdušni saobraćaj je bio potpuno zatvoren. Da li će neko odgovarati što iznad Ukrajine nije bio potpuno zatvoren vazdušni prostor, čime bi bila izbjegnuta velika nesreća, vidjećemo, kaže Čapunović.
Prema njegovim riječima, zbog zatvaranja vazdušnog prostora iznad Ukrajine biće gušći vazdušni saobraćaj iznad Hrvatske, kao i preko Crne Gore i Srbije. Kontrola letjenja u Podgorici spremna je da odgovori pojačanom saobraćaju koji će uslijediti u vazdušnom prostoru SMATSA, zaključuje Čapunović.
S.K.
Komentari ()