On je za Glasnik Privredne komore (PKCG) kazao da su austrijske kompanije zainteresovane za infrastrukturne, kao i projekte u turizmu, energetici i poljoprivredi.
„Crna Gora će graditi autoput prema granici sa Srbijom, što je investicija od oko 800 miliona eura tokom narednih nekoliko godina. Riječ je ogromnom projektu koji podrazumijeva izgradnju velikog broja tunela”, rekao je Leitl.
On je dodao da Austrija posjeduje veliko znanje o izgradnji tunela i spremna je da u tome učestvuje.
Austrijski privrednici su, takođe, zainteresovani za crnogorski turizam, posebno zimski, kao i izgradnju turističke infrastrukture.
„Riječ je i o energetici. Trenutno u Crnoj Gori nema nafte ni gasa, ali možda ćemo ih naći u crnogorskom podmorju i napraviti rezerve. Veliko je austrijsko iskustvo i u oblasti obnovljive energije, a Crna Gora ima ogroman potencijal koji treba iskoristiti. Oko 85 odsto hidroenergetskih potencijala Crne Gore nije iskorišćeno - na tome treba raditi”, ocijenio je Leitl.
Prema njegovim riječima, značajna je biomasa u šumama, a postoji i obnovljiva energija koja ne košta mnogo, a predstavlja mogućnost za Crnu Goru, i uklapa se u zaštitu životne sredine.
„Zainteresovani smo i za crnogorsku poljoprivredu. Otvoreni smo za saradnju u svim sektorima u kojima su vaši prioriteti, za realizaciju zajedničkih ulaganja i projekata. Ne postoji ništa što austrijske kompanije nijesu sposobne da urade”, kazao je Leitl.
On je naveo da Austrija prati put Crne Gore prema EU i to će raditi i ubuduće.
„Optimizam, duga istorija i kultura, status nezavisnosti, vještine i talenti kojih ima tako mnogo u narodu koji živi u Crnoj Gori, garant su da će put kojim idete biti uspješan, ali znajte da će tražiti dosta angažovanja”, ocijenio je Leitl.
Komore će, kako je naveo, baštiniti saradnju kompanija dvije zemlje, sa ciljem da njihovo međusobno iskustvo dovede do boljeg uspjeha u ekonomskim aktivnostima.
„Možemo pomoći u smislu edukacije, organizovati izložbe. Možemo obezbijediti informacije, a možemo donijeti našu ekspertizu na evropskom nivou i na taj način poboljšati uslove vašeg evropskog ekonomskog okvira. To je ono što mnoge zemlje, pa i na zapadnom Balkanu ne shvataju”, saopštio je Leitl.
Austrijska komora je, kako tvrdi, imala veliku ulogu prilikom integracije zemlje u EU, a ima je i dalje u evropskim procesima. Leitl smatra da je najbolje imati jake komore, zasnovane na javnom pravu, koje zastupaju interese kompanija, zalažu se za povoljne i poštene poslovne uslove i okruženje naklonjeno preduzetništvu.
„Morate pružati konkretne usluge. Austrijska komora, na primjer, stvarajući kompanije i prateći ih, obrazuje mlade ljude u takozvanom dualnom sistemu, što se odnosi na škole i profesionalno obrazovanje u kombinaciji i ponude za cjeloživotno učenje”, rekao je Leitl.
On je naveo da je bitna činjenica i to što imaju kancelarije širom svijeta.
„Njih je 160 i daju našim kompanijama mogućnost da dobiju informacije o svakoj tački na svijetu i uslovima za biznis koji tamo vladaju. Organizujemo im i kontakte sa potencijalnim partnerima preko kojih, kroz neposrednu komunikaciju, mogu da uspješno sklope poslove”, kazao je Leitl.
Mina biznis