Taj zakon, koje je hrvatska Udruga Franak najavila prije nekoliko dana, temelji se na odluci mađarskoga Vrhovnoga suda, koja se pak temelji na odluci Evropskoga suda pravde.
Banke će morati vratiti dužnicima razliku koja proizlazi iz primjene prodajnog kursa banke i srednjeg kursa centralne banke te će morati da vrate sve preplaćene iznose zbog jednostranih povećanja kamata.
Osim toga, banke u Mađarskoj nijesu informisale potrošače o rizicima koje za njih donosi ugovaranje valutne klauzule CHF.
Konverzija CHF kredita u skladu s početnim kursom CHF-a biće riješena drugim zakonom koji se planira za donošenje u septembru.
Viceguverner Mađarske centralne banke procjenjuje da će banke morati da vrati ukupno između 2 i 3 milijarde eura dužnicima.
Radi se o potpuno jednakim okolnostima usljed kojih je Udruga Franak inicirala i organizovalo podizanje kolektivne tužbe protiv 8 banaka u Republici Hrvatskoj.
To su okolnosti koje je prihvatio i sudija Trgovačkog suda u Zagrebu Radovan Dobronić, koji je presudio da su tužene banke krive te da moraju promijeniti ugovorne odredbe u CHF kreditima na način da glavnica bude izražena u kunama u iznosu koji je isplaćen u fazi korištenja kredita i uz fiksnu kamatnu stopu, a u postotku koji je bio eksplicitno naveden u sklopljenom potrošačkom ugovoru kao važeća stopa redovne kamate na dan sklapanja ugovora.
Na potezu je hrvatski Visoki trgovački sud, koji prema najavama iz štampe odluku o pravosnažnosti donosi Dobronićeve presude za 25 dana.
U Udruzi Frank vjeruju, da će valutna klauzula CHF biti oborena i u Hrvatskoj.
Podsjetimo, krajem maja u Crnoj Gori odgođeno je pripremno ročište po tužbi Centra za zaštitu potrošača (CEZAP) protiv Hipo Alpe Adria banke zbog kredita odobrenih u valutnoj klauzili CHF.
Predmet je vraćen iz Višeg suda u Osnovni sud kod sudije Nataše Bošković. Nastavak suđenja je zakazan za 24. septembar.
CEZAP je podnio tužbu u ime 300 klijenata i to je prva kolektivna tužba protiv neke banke u Crnoj Gori.
Rtcg.me