Ovako profesor dr Aleksandar Čilikov, inače ovogodišnji laureat Trinaestojulske nagrade, u razgovoru za Pobjedu nedjeljom ocjenjuje stanje crnogorskog kulturnog blaga danas. Sa uvaženim profesorom razgovarali smo još o licu i naličju crnogorske kulturne baštine – da li su Boka i manastiri na Skadarskom jezeru dovoljno valorizovani i približeni turistima, kako vratiti opljačkano oružje, nakit, slike i ikone iz Cetinjskog manastira, kako približiti tri najveće hrišćanske svete relikvije na Cetinju posjetiocima…
Tri relikvije
On smatra:
- Mišljenja sam da tri svete relikvije treba izložiti u posebno građenom crkvenom objektu koji bi u liturgijskom smislu bio dostupan svim hrišćanskim konfesijama jer je riječ o opštehrišćanskim sakralijama. Ideju smještanja ikone Bogorodice Filermose, zaštitnice Malteškog reda, u pećinu blizu Cetinjskog manastira, također smatram veoma kvalitetnim prezentacionim rješenjem.
Šta je nestalo?
Što se tiče „pohare“ cetinjskih muzeja gospodin Čilikov podsjeća:
- Najveći broj umjetnina je stradao tokom brojnih ratova vođenih na teritoriji Crne Gore. Poznato mi je da je određen broj eksponata otuđen za vrijeme kraljevine Jugoslavije i Drugog svjetskog rata. O tome je veoma dragocjen materijal objavio arheolog Stanko Roganović, no i pored toga moraju se izvršiti brojna istraživanja kako bi se utvrdilo pravo stanje i krenulo u mjere povraćaja. Crna Gora za takav poduhvat ima kadrova.
Poslije 1945.
- Inače, svojevremeno sam, kaže on, radio u Komisiji koja je istraživala otuđenja eksponata iz Dvora kralja Nikole i odgovorno tvrdim da ne postoji bilo kakav dokaz da su rukovodioci i institucije poslije 1945. godine bilo što otuđili. Nešto eksponata uzetih na revers uredno je vraćeno nakon prelaska državnih organa u novi glavni grad
Opsežno istraživanje?
Dakle, što se tiče vraćanja eksponata, slika i namještaja iz muzeja po njemu treba se prvo zapitati da li uopšte imamo saznanja što nam to nedostaje. Znači neophodno je prvo izvršiti opsežno istraživanje na osnovu čega bi locirali eksponate pa onda možemo razmišljati o daljim mjerama – ističe Čilikov.
Boka najdostupnija
Na kraju po njegovom mišljenju Boka kao riznica je valorizovana i situacija je znatno povoljnija, odnosno mnogo je dostupnija od ostalih djelova Crne Gore, mada bi se i na tom polju mogli postići još bolji rezultati, kaže dr Čilikov za Pobjedu nedjeljom na kraju.