Svijet

Ovo je grad koji ima više novca nego što mu je potrebno

2506sandyspringsga
G
rad Sendi Springs koji se nalazi u američkoj saveznoj državi Džordžija na prvi pogled djeluje kao bilo koji drugi grad u Americi, sa uređenim parkovima, novim cestama i modernim zgradama.
Ovo je grad koji ima više novca nego što mu je potrebno
Portal AnalitikaIzvor


Međutim, ono što ga čini drugačijim jest to da su od 2005. godine, gotovo sve funkcije gradske uprave prepuštene privatnoj kompaniji, piše ISIL.



Sve gradske funkcije osim policije i vatrogasaca u Sandi Springsu prepuštene su 'outsourcingu'.



Sve efikasno funkcioniše, outsourcing je zadužen za brigu o infrastrukturi, ali i za isplatu penzija koja se znatno razlikuje od ostatka SAD-a. Nema zaostataka u rješavanju zahtjeva za razne dozvole koje izdaje grad. Ako neka usluga ne pruži dovoljno dobre rezultate, ugovor firmi koja je obavljala posao se otkazuje i unajmljuje se druga.



Prepustivši kontrolu privatnom sektoru, grad je uštedio mnogo novca, a umjesto 828 zaposlenih u upravi, sistem bez problema funkcioniše i sa 471 radnikom od kojih je samo osmoro zaposleno na puno radno vrijeme. Sendi Springsom se posluje tako da imaju poveći plus u gradskom budžetu.



'Tokom svakog budžetskog ciklusa odvajamo 25 odsto prihoda u rezerve. Tokom prvih godina uložili smo više od 185 miliona dolara u velike promjene infrastrukture, a sada možemo i da uštedimo', objašnjava Šaron Kraun iz gradskog biroa za odnose s javnošću.



Tokom ulaganja u infrastrukturu popravljeno je 236 kilometara puteva, postavljeno 50 kilometara pločnika, te se radilo na 874 projekata vezanih uz vodu.



Osobe koje ovdje dođu da žive obično ni ne znaju da je grad privatizovan, budući da ne postoji nijedan oglas koji prikazuje firme koje rade za grad, a stanovnici kažu da su prezadovoljni.



Svaki put kada je nekome potrebna pomoć ili informacija u vezi sa gradom, može nazvati informacioni centar u bilo koje doba dana ili noći. Javiće mu se ljubazni operater, koji ima pristup kamerama raspoređenim po ulicama, i odgovoriće na pitanje.



'Ljudima se sviđa smjer u kojem se grad razvija. Pojedinci koji ovdje žive i rade, zadovoljni su uslugama koje im se tu pružaju', kaže Šaron Kraun.



Da su građani zadovoljni ovakvim pristupom vođenju grada pokazuje i podatak da je u izborima za gradonačelnika nadmoćno pobijedio upravo onaj kandidat koji je tokom izborne kampanje zagovarao da će grad ostati privatizovan.



I mnogi drugi gradovi razmatraju o prebacivanju na sistem kakav ga ima Sendy Sprigs. Jedan od glavnih arhitekata pokreta prebacivanja funkcija gradova u privatne ruke je Oliver Porter. 'Sve me više pitaju za savjet o ovom modelu', kaže Oliver i dodaje da nekoliko gradova u Velikoj Britaniji, Japanu, Islandu i latinskoj Americi razmatraju model privatizacije.

Portal Analitika