Jedan od branilaca u ovom predmetu, advokat Goran Rodić, objasnio je da nije bilo moguće, u ovako obimnom predmetu, pripremiti odbranu u kratkom roku od mjesec dana.
Spisi predmeta u slučaju CKB sadrže više od 4.000 stranica.
Rodić je podnio i zahtjev za izuzeće v. d. vrhovnog državnog tužioca Veselina Vučkovića, specijalne tužiteljke Đurđine Ivanović, zamjenice specijalnog tužioca Marije Raspopović, te Veselina Grujića. O zahtjevu treba da odluči Vučković.
Na optuženičkoj klupi su nekadašnje suvlasnice i menadžerke banke Milka Ljumović i Bose Tatar, te njihovi saradnici Jelica Petričević, Dubravka Pavićević, Veliša Radunović i Gorica Vujisić. Specijalno tužilaštvo protiv njih je podiglo optužnicu zbog zloupotrebe službenog položaja. Prema navodima optužnice, oni su odobravali kredite bez pokrića, čime su nanijeli štetu OTP banci u iznosu od 6,92 miliona eura. OTP banka inicirala je ovu istragu nakon što je kupila CKB.
Prema optužnici, od 2005. do kraja 2007. godine, okrivljeni su “zloupotrebljavajući položaj odgovornih osoba, i grubim kršenjem ovlašćenja u pogledu upravljanja i raspolaganja imovinom CKB, odobravali kredite i davali garancije sljedećim preduzećima: “Dafin Luksemburg”, “Cattaro investment” Luksemburg, “Acapulco” Podgorica, “Niksen-trade Čavor” Kotor, “Holder broker diler” i “Ocean gold”, bez bilo kakvih sredstava obezbjeđenja vraćanja kredita i datih garancija”.
- Krediti i garancije nijesu vraćeni pa se, u krajnjem, banka nije mogla ni prinudno naplatiti - saopštilo je tužilaštvo nakon podizanja optužnice.
Rodić u zahtjevu za izuzeće tužilaca, podsjeća da je odbrana tek 7. marta, po nalogu suda, došla u posjed kopije spisa predmeta, tačnije dokaza i nakon pregleda samo manjeg dijela dokaznog materijala, našla je opravdane razloge da traži izuzeće četvoro tužilaca, jer, kako je istakao, postoje okolnosti koje izazivaju sumnju u njihovu nepristrasnost.
Rodić podsjeća da je naredba za sprovođenje istrage donijeta 25. decembra 2012. godine, a da su branioci Milke Ljumović i Bose Tatar, u više navrata pismenim zahtjevima, počevši već od 27. decembra te godine tražili uvid i kopiranje spisa i dokaza u predmetu, kao i branioci ostalih okrivljenih. Advokati su i usmeno tražili od tužilaštva da im se da predmet, ali su se ovi oglušili o sve njihove zahtjeve.
Rodić navodi da je 30. januara 2013. braniocima uručeno samo 30 dokumenata, ukupno 53 stranice, a 18. marta te godine dostavljeni su im i zapisnici o saslušanju šest okrivljenih - prepisi audio zapisa.
On ističe da je odbrana u više navrata od tada tražila ostatak spisa, ali je “odgovor tužioca uvijek bio isti - dobili ste sve dokaze koje posjeduje i tužilac”.
Osim toga on ističe kako od polovine marta 2013. do dostavljanja dokumentacije vještacima 30. oktobra te godine, u ovom predmetu nijesu sprovođene istražne radnje.
Tek u februaru ove godine braniocima je uručen nalaz vještaka (knjigovodstveno-finansijsko vještačenje) i 18 zapisnika o saslušanju svjedoka, sačinjenih tokom izviđaja u vremenskom periodu od 17. oktobra do 20. decembra 2012. godine.
Rodić u zahtjevu za izuzeće tužilaca ističe kako je odbrana sve vrijeme bila uskraćena za najveći dio dokaznog materijala i nezakonito onemogućena da, zajedno sa svojim klijentima, adekvatno pripremi odbranu i učestvuje u postupku istrage.
- Na taj način, ekstremno je povrijeđeno pravo naših branjenika na odbranu i eliminisana su njihova osnovna prava propisana Zakonikom o krivičnom postupku – piše u zahtjevu.
Odbrana je do spisa predmeta uspjela da dođe tek nakon što su 6. marta od sudije za istragu zatražili da donese rješenje kojim će im se dozvoliti razmatranje i kopiranje spisa, što je sudija dozvolio već narednog dana.
- U rješenju sudija za istragu je konstatovao da tužioci braniocima bez ikakvih opravdanih razloga selektivno odnosno dozirano daju spise, te da uskraćivanje braniocima razmatranja i kopiranja spisa koji služe kao dokaz nema zakonskog utemeljenja – podsjetio je Rodić na stav suda.
On tvrdi da je tužilaštvo, da bi izbjeglo da sprovede rješenje sudije za istragu istog dana, hitno, predalo optužnicu Višem sudu u Podgorici.
- Postupajući sudija Ana Vuković, poštujući zakon, dozvoljava odbrani razmatranje i kopiranje spisa predmeta, tako da okrivljene Ljumović i Tatar, kao i njihovi branioci tek 2. juna ove godine dolaze u posjed dokaznog materijala čije je provođenje specijalni tužilac predložio optužnicom. Radi se o 4.049 stranica dokaznog materijala – napisao je Rodić u zahtjevu za izuzeće tužilaca.
On je naglasio da je odbrana utvrdila da je najveći dio dokaznog materijala tužilaštvo imalo u posjedu od septembra 2012. godine, a manji dio dokumentacije dobilo je krajem iste godine i do marta 2013.
- Ta činjenica,uz ostale prethodno navedene, nedvosmisleno ukazuje na namjeru tužilaca da zloupotrebljavajući svoj službeni položaj drastično krše imperativne odredbe Ustava, ZKP-a, Zakona o državnom tužilaštvu, Konvencije o zaštiti ljudskih prava i sloboda, Pravilnika o unutrašnjem poslovanju državnog tužilaštva i Etičkog kodeksa državnih tužilaca – upozorio je Rodić.
Podsjetio je i da je tužilaštvo na početku istrage kršili i pravo na privatnost okrivljene Milke Ljumović iznoseći informacije o njenom zdravstvenom stanju zaštićene Zakonom.
Rodić se osvrnuo i na izvještavanje medija u ovom slučaju ukazujući da su pojedini “provodili neviđenu hajku i njihovo razapinjanje u javnosti, s ciljem da se unaprijed u javnosti stvori utisak o njihovoj krivici” i napravi pritisak na sud.
Odbrana je ogorčena na v. d. vrhovnog državnog tužioca jer je stao u odbranu postupajućih tužilaca.
Prvooptužena Milka Ljumović rođena je sestra prof. dr Miodraga Perovića, jednog od suvlasnika dnevnog lista „Vijesti“, nedjeljnika „Monitor“, televizije „Vijesti“. Perović i ostali vlasnici tih medija, tvrde da se radi o politički motivisanom suđenju.