"Prema podacima dobijenim iz vodovodnih i kanalizacionih preduzeća, sada u vodovodnim sistemima u Crnoj Gori ima oko 609 kilometara cement-azbestnih cijevi. U zavisnosti od starosti pojedinih gradskih vodovoda učešće ove vrste cijevi u strukturi vodovodne mreže kreće se od nekoliko procenata do 70 odsto, kao što je slučaj u Ulcinju", rekao je za Dnevnim novinama Siniša Stanković iz Ministarstva turizma i održivog razvoja.
Trenutno se, kako je kazao Stanković, vrši zamjena cement-azbestnih cijevi u nekoliko opština. Dinamika zamjene zavisi od finansijskih sredstava. Procijenjena srednja vrijednost za gradnju jednog metra vodovodne cijevi iznosi između 80 i 200 eura.
Stanković je kazao da rezultati relevantnih istraživanja govore da opasnost od azbesta postoji samo pri njegovom udisanju, kada je azbest vrlo kancerogen.
"Unošenje u probavni sistem, smatra se bezopasnim. S druge strane, vodovodne azbestne cijevi su sa unutrašnje strane obložene cementnom košuljicom, tako da voda nema direktnog kontakta sa azbestom. Dakle, kada nama oštećenja na ovim cijevima, one ne predstavljaju opasnost koja zahtijeva hitno reagovanje" kazao je Stanković.
U Institutu za javno zdravlje IJZ smatraju da su štetni efekti azbesta vezani za disajne puteve jer su udahnute čestice azbesta dokazano kancerogene.
"U Crnoj Gori nije rađeno ispitivanje uticaja korišćenja azbestno-cementnih cijevi na zdravlje stanovništva, a nije nam p oznato da su vršena takva istraživanja u drugim zemljama, pišu Dnevne novine.
Najveći rizik za zdravlje je kod radnika koji rade na rekonstrukciji građevinskih objekata koji u sebi imaju azbest.
„Rizik predstavlja udisanje prašine u kojoj ima vlakana azbesta jer njihovo prisustvo u alveolama pluća dovodi do štetnih efekata", kazali su iz IJZ.
Pitanje upotrebe pojedinih materijala u vodovodnim sistemima biće uređeno na osnovu novog Zakona o komunalnim djelatnostima. Normama će biti obuhvaćena i svojstva materijala, odnosno građevinskih proizvoda koji se koriste za izgradnju komunalne infrastrukture.
Iz JP Vodovod i kanalizacija Podgorica kažu da rade na rekonstrukciji postojeće vodovodne mreže, koja podrazumijeva i zamjenu azbestnih cijevi, polietilenskim ili cijevima modularnog liva-ductil.
Oni su objasnili da je u proteklih godinu izgrađeno oko 150 km nove vodovodne mreže, gdje je primjenjena nova tehnologija i moderni materijali.