Delegaciju EU predvodio je Evangelos Venizelos, potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Grčke. Crnogorsku delegaciju predvodio je potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić. Evropsku komisiju predstavljao je Štefan File, komesar za proširenje i politiku susjedstva.
Zaključno sa današnjom konferencijom, od ukupno 35 poglavlja otvoreno je 12, od čega su dva privremeno zatvorena. Sljedeće pristupne konferencije će biti planirane u skladu sa potrebama napredovanja procesa za drugu polovinu tekuće godine. Pristupni pregovori su pokrenuti u junu 2012. godine.
Otvorena poglavlja
U smislu otvaranja pregovora u poglavljima 4 – Slobodno kretanje kapitala, 31 – Zajednička spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika, i 32 – Finansijski nadzor, Unija je detaljno razmotrila trenutno stanje pripremljenosti Crne Gore. Uz razumijevanje da Crna Gora mora nastaviti da ostvaruje napredak u harmonizaciji i sprovođenju pravne tekovine u ovim poglavljima, EU primjećuje da određena mjerila moraju biti dostignuta da bi se ova poglavlja privremeno zatvorila.
Dodatno, EU je podvukla da će posvetiti naročitu pažnju nadgledanju posebnih pitanja koja su naznačena u zajedničkim pozicijama. Nadzor napretka u usklađivanju i implementaciji tekovine će trajati cijelim tokom pregovora. EU će se, ukoliko bude potrebno, vratiti na ova poglavlja u pogodnom trenutku.
Mjerila za svako od otvorenih poglavlja jesu:
Poglavlje 4 – Slobodno kretanje kapitala
Crna Gora – kao potpisnica Rimskog statuta o uspostavljanju Međunarodnog krivičnog suda (ICC) – u potpunosti usaglašava svoju poziciju sa Odlukom Savjeta 2011/168/CFSP od 21. marta 2011. godine i Vodećim principima EU u vezi sa sporazumima zemalja potpisnica Rimskog statuta o ICC-u i Sjedinjenih Država u vezi sa uslovima predavanja lica Sudu, koji su dodati Zakljulčcima Savjeta o Međunarodnom krivičnom sudu od 30. septembra 2002. godine.
Što se tiče kretanja kapitala i plaćanja, Crna Gora je izvršila pravnu harmonizaciju sa tekovinom i pokazala da će biti sposobna da u potpunosti sprovodi Regulativu (EC) 924/2009 i Regulativu (EU) 260/2012 od dana pristupanja.
U oblasti sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, Crna Gora je izvršila neophodnu pravnu harmonizaciju sa tekovinom i pokazuje, kroz mjerljive rezultate, da ima adekvatne administrativne kapacitete da implementira i sprovodi relevantno zakonodavstvo na zadovoljavajući način.
Poglavlje 31 – Zajednička spoljna, bezbjednosna i odbrambena politika
Crna Gora – kao potpisnica Rimskog statuta o uspostavljanju Međunarodnog krivičnog suda (ICC) – u potpunosti usaglašava svoju poziciju sa Odlukom Savjeta 2011/168/CFSP od 21. marta 2011. godine i Vodećim principima EU u vezi sa sporazumima zemalja potpisnica Rimskog statuta o ICC-u i Sjedinjenih Država u vezi sa uslovima predavanja lica Sudu, koji su dodati Zakljulčcima Savjeta o Međunarodnom krivičnom sudu od 30. septembra 2002. godine.
Poglavlje 32 – Finansijski nadzor
Crna Gora sprovodi PIFC zakonodavstvo i povezane politike i ima dovoljne adminsitrativne kapacitete na državnom i lokalnom nivou u oblasti fondova za socijalno osiguranje, kao i u preduzećima u državnom vlasništvu. Crna Gora, nadalje, obezbjeđuje da predložena centralizovana budžetska inspekcija funkcioniše u skladu sa zahtjevima PIFC.
Državna revizorska institucija (DRI) Crne Gore postupa u skladu sa standardima Međunarodne organizacije vrhovnih revizorskih institucija (INTOSAI), uključujući u oblastima osiguravanja finansijske, funkcionalne i institucionalne nezavisnosti, implementacije revizije finansijskog poslovanja i uspješnosti, a takođe posjeduje zadovoljavajuće administrativne kapacitete.
Crna Gora osigurava efikasnu i efektivnu koordinaciju aktivnosti protiv pronevjere sa ciljem osiguravanja ispunjavanja budućih obaveza koje proističu iz Člana 325(3) TFEU i iz primjene odredaba Regulative (EC) 2185/96 koja se tiče provjera i inspekcija na licu mjesta koje sprovodi Komisija, a posebno obavezu pomaganja inspektorima Komisije. Crna Gora ostvaruje mjerljive rezultate u saradnji sa Komisijom o prijavljenim nepravilnostima i istraživanjem slučajevima koje se tiču fondova EU.
Crna Gora je ratifikovala i sprovodi Ženevsku konvenciju iz 1929. godine o sprečavanju krivotvorenja novca, uskladila je zakonodavstvo sa tekovinom EU o medaljama i novčićima sličnim novčićima eura i obezbjeđuje dovoljne administrativne kapacitete za postojanje tehničkog analitičkog centra.