Društvo

MITRIĆ: Pogrešno se tumači norma o nespojivosti funkcija

2406Mitric
B
ivši predsjednik Ustavnog suda i profesor Pravnog fakulteta UCG Blagota Mitrić za Portal Analitika kaže da se u inicijativi NVO Centra za građansko obrazovanje da premijer Milo Đukanović razriješi dužnosti ministre koji krše Ustav Crne Gore koji se odnosi na nespojivost funkcije, „radi o tzv. bukvalnom tumačenju prava, a zaboravlja se na njegov smisao“.

MITRIĆ: Pogrešno se tumači norma o nespojivosti funkcija
Portal AnalitikaIzvor

Mitrić parafrazira Valtazara Bogišića, koji je u Opštem imovinskom zakoniku zapisao o tumačenju prava da onaj ko ne razumije smisao i duh norme, ne može razumjeti ni slovo norme.

Sagovornik Portala Analitika navodi da se u inicijativi CGO-a da predsjednik Vlade razriješi dužnosti ministre koji pored dužnosti ministara, predaju na nekom od univerziteta u Crnoj Gori ili regionu, „radi o tzv. bukvalnom tumačenju prava, a zaboravlja se na smisao njegov“. „Kad vi čitate ovu ustavnu normu, na prvi pogled će i neki pravnici reći da je razrješenje opravdano. Međutim, kad pristupitie tumačenju ove norme, posebno sistematskom i ciljnom tumačenju, pored neizostavnog jezičkog i logičkog tumačenja, odmah ćete vidjeti da ova norma ima dva dijela. Prvi dio - da ne mogu vršiti poslaničku i drugu javnu funkciju, što znači ne mogu biti advokati, sudije, predsjednik države, predsjednik Skupštine, jer ovdje izraz javna korespondira sa riječju državna. I drugi dio - ne mogu obavljati profesionalno drugu djelatnost, što znači ne mogu raditi uz platu drugi posao, na primjer biti direktor preduzeća i slično“, objašnjava Mitrić.

On dalje navodi da kada je riječ o profesorima univerziteta, navodeći da je u ovoj inicijativi isključivo riječ o njima, da je Ustavni sud o ovome donio zvaničan pravni stav.

„Pošto se profesori bave i naukom, kao posebnom djelatnošću od posebnog državnog interesa, pomoću naučnog tumačenja, zaključujem da držanje predavanja, učešće na naučnim skupovima, pisanje naučnih radova uz naknadu, ne mogu biti "od štete" ni Vladi ni fakultetima, a što je najvažnije sve je "u korist" cijelog društva i države, jer je odavno znano da je znanje najveća moć“, kaže sagovornik Portala Analitika.

Mitrić napominje i dosadašnju praksu.

„Od kada postoje Univerzitet i višestranački sistem, ova norma je tumačena tako da su svi profesori univerziteta, koji su kao takvi izabrani za ministre, mogli da se bave naučnom djelatnošću, iz naprijed navedenih razloga. Jedino je nejasno da li se može zasnovati angažman na fakultetima strane države““, zaključuje bivši predsjednik Ustavnog suda i profesor Pravnog fakulteta Blagota Mitrić.

Podsjećamo Centar za građansko obrazovanje je 18. juna podnio inicijativu predsjedniku Vlade Crne Gore Milu Đukanoviću da razriješi dužnosti šest ministara koji krše Ustav Crne Gore.

CGO je tom Inicijativom ukazao na činjenicu da pojedini članovi Vlade permanentno krše član 104 Ustava Crne Gore koji se odnosi na nespojivost funkcije: „Predsjednik Vlade i članovi Vlade ne mogu vršiti poslaničku i drugu javnu funkciju, niti profesionalno obavljati drugu djelatnost“. Iz CGO traže od premijera da, u skladu sa članom 105 Ustava, predloži Skupštini Crne Gore razriješenje članova Vlade koji su prekršili član 104 Ustava o nespojivosti funkcija.

Po toj Inicijativi CGO je tražio da se ministarske dužnosti razriješe ministarka nauke Sanja Vlahović, ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Petar Ivanović, ministar ekonomije Vladimir Kavarić, potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić, ministar finansija Radoje Žugić, ministarka odbrane Milica Pejanović - Đurišić i ministar kulture u ostavci, Branislav Mićunović.

Iz NVO Centar za građansko obrazovanje CGO su juče saoopštili i da ministar zdravlja Miodrag Radunović i potpredsjednik Vlade i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije Vujica Lazović takođe krše član Ustava koji se odnosi na nespojivost funkcije i zbog toga su podnijeli premijeru Milu Đukanoviću dopunu inicijative za razrješenje dužnosti ovih članova Vlade.

K.Ć.

 

Portal Analitika