Izvršni direktor Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost Zoran Sekulić, kazao je Portalu Analitika da će od 1.oktobra internet u Crnoj Gori biti sigurno jeftiniji.
On je podsjetio da je EKIP, krajem januara, donijela rješenje kojim je Crnogorski Telekom određen kao operator sa značajnom snagom na relevantnom tržištu širokopojasnog pristupa internetu, na nivou maloprodaje.
- Tim rješenjem su nametnute Telekomu regulatorne obaveze Crnogorskom Telekomu, kao operatoru sa značajnom tržišnom snagom, nekoliko regulatornih obaveza, prije svega, obavezu odvajanja dostavnih evidencija. Telekomu smo nametnuli i obavezu regulisanja maloprodajnih cijena, obavezu nediskriminatornosti, obavezu transparentnosti i onu koja se tiče neosnovanog vezivanja određenih usluga. Crnogorski Telekom je u obavezi da u projekat uvođenja računovodstvenog odvajanja i troškovnog računovodstva za 2013.godinu uvrsti i usluge širokopojasnog pristupa internetu na nivou maloprodaje. Agencija će po prijemu revidiranih, regulatornih finansijskih izvještaja sa rezultatima troškovnog modela za 2013.godinu i donošenje odluke o davanju saglasnosti na sprovedene aktivnosti Crnogorskog Telekoma, biti u mogućnosti da pristupi određivanju troškovno orijentisanih cijena, što praktično znači da internet od 1. oktobra moa biti jeftiniji, podsjetio je Sekulić.
Poređenja cijena interneta: Da su cijene interneta u Crnoj Gori daleko skuplje nego u zemljama regiona svjedoči poređenje najpopularnijih paketa.
U Crnoj Gori najjeftiniji ADSL paket koji nudi Telekom je "Basic" sa brzinom do jednog megabita u sekundi (Mb/s) i ograničenim protokom od jednog gigabajta. Cijena tog paketa je 14,23 eura.
Zatim slijedi "Fl@t 2" sa brzinom do dva megabita u sekundi i neograničenim protokom, a mjesečno za korišćenje tog paketa korisnik mora izdvojiti 20,33 eura.
Nešto jači "Fl@t 5", mjesečno košta 25,42 eura, a korisnicima je na raspolaganju brzina do pet Mb/s i neograničen protok.
Najskuplji je intenet paket "Flat 7" za koji mjesečno treba izdvojiti 45,76 eura, a za uzvrat se dobija brzina do sedam mb po sekundi i neograničen protok.
Kablovski intenet je najpovoljniji. M-kabl nudi paket od dva mb po sekundi po cijeni od 10,12 eura, do četiri mb 13,95, do osam mb 17,24 i do 16 mb 30,46 eura. Međutim, u odnosu na Telekom, M-kabl nije zastupljen u svim crnogorskim gradovima.
Sa druge strane, hrvatski Telekom u odnosu na crnogorski nudi duplo niže cijene za iste brzine interneta.
U Hrvatskoj cijena internet paketa sa brzinom od dva do četiri megabita po sekundi i neograničenim protokom iznosi 80,94 kune (10,5 eura). Dvostruko jači paket sa brzinom od pet do 10 Mb/s košta 14,5 eura, a najjači paket brzine od 14 do 20 Mb/s Hrvati plaćaju 24 eura. Pored Telekoma u Hrvatskom postoji i veliki broj drugih kompanija koje nude usluge korišćenja interneta, ali su cijene uglavnom iste.
U Srbiji je situacija slična. Kompanija "Open Telekom" iz Srbije, za korišćenje interneta do pet Mb/s po sekundi nudi cijenu od 13 eura, do 10 Mb/s 16 eura, do 20 Mb/s 24 eura, do 30 Mb/s 31 euro i do 50 Mb/s 69 eura mjesečno. Pored pomenutih paketa korisnicima interneta u Srbiji ponuđen je i niz drugih sa cijenama dosta nižim od pomenutih.
Vlada je u prvom kvartalu usvojila Informaciju u kojoj se traži da se najkraćem roku pripremi analiza cijene koštanja međunarodnih internet konekcija, čiji sastavni dio bi bile mjere za snižavanje cijene interneta u Crnoj Gori, jer se došlo do zaključka da visoke cijene predstavljaju ograničavajući faktor daljeg razvoja elektronskih komunikacija. Utvrđeno je da su cijene internet usluga u Crnoj Gori veće u odnosu na zemlje regiona.
P.Z.