Pobjeda piše da je za primjenu direktiva koje iziskuju velika ulaganja, Crna Gora mora da napravi sveobuhvatan program investicija koje su potrebne da bi se uskladile s pravnim sistemom Evropske unije (EU), a posebnu pažnju treba posvetiti planu razvoja administrativnih kapaciteta i procjeni koliko je novca potrebno za sprovođenje zakona.
Generalna direktorica Direktorata za životnu sredinu i klimatske promjene Ivana Vojinović objasnila je da sve te zadatke Crna Gora treba da ispuni za formalno otvaranje pregovora u poglavlju 27, kako bi bilo ocijenjeno da je naša ispunila početno mjerilo koje je dobijeno od EU u izvještaju o skriningu.
EK je identifikovala četiri najizazovnije oblasti u 27. poglavlju za Crnu Goru. - upravljanje otpadom, kvalitet voda, zaštita prirode i klimatske promjene.
Prema ocjeni eksperata, u oblasti upravljanja otpadom postignuta je dobra usklađenost zakonodavstva, ali je implementacija u ranoj fazi.
EK je najlošiju ocjenu dala za oblast kvaliteta voda gdje je, sa izuzetkom Direktive o vodi za piće, nivo usklađenosti zakona ograničen.
U Crnoj Gori je skoro 20 odsto teritorije zaštićeno na međunarodnom i nacionalnom nivou. I u toj oblasti je, prema ocjeni EK, zakonodavstvo djelimično usklađeno sa pravnom tekovinom EU, dok je primjena u ranoj fazi.
Ključna ocjena Evropske komisije za oblast klimatskih primjena jeste da je neophodno razviti sveobuhvatnu nacionalnu politiku i strategiju i uložiti napor kako bi se klimatska pitanja u potpunosti integrisala u sektorske politike i strategije.