(Iz Beograda za Portal Analitika)

Ali da li je baš tako?
“Kurir” i druge priče: U tim događajima potpuno je prenebregnuta činjenica da je čistka u policiji nastupila nekoliko dana nakon što je Darko Šarić, osumnjičeni za šverc 5,7 tona kokaina rekao na suđenju da je general Papaja - kome je neko drugi dao sedam milliona evra da bi Šarića optužio za šverc kokaina - ustvari načelnik kriminalističke policije Rodoljub Milović. Milović je Šarićevu priču dematovao na poligrafskom ispitivanju, a Šarić se preko advokata oglasio ponovo u tabloidima tražeći da i on ide na isti poligraf na kojem je bio i Milović. Valjda da bi dokazao da i on govori istinu.
Dok je svako vrteo svoju priču na momente se činilo da nema dobrog dramaturškog zapleta, pa je zbog toga tabloid Kurir u priču uvukao i premijera Crne Gore Mila Đukanovića tvrdnjom kako ovaj hoće da “disciplinuje ili sruši nezavisne srpske medije”. Sve se završilo na tome da situacija u Srbiji Đukanovića navodno podseća na 2003. godinu, a Vučić je uz zahvalnost crnogorskom kolegi na upozorenju rekao da je država ipak jača od svih kriminalaca i da ćemo to brzo videti.

Sticajem okolnosti ili nečijom namerom, ovim smenama su prethodila još dva dogadjaja.
Prvi je vest da je Vučić krajem maja spremao ostavku kada mu je neko iz policije u pola pet ujutru dojavio da je njegov sin na splavu River prebio golmana “Partizana” I srpske reprezentacije Vladimira Stojkovića. Kasnije se ispostavilo da to nije istina, već da su neki krugovi iz policije tom informacijom hteli da ucenjuju Vučića. Naravno, u ovom događaju premijer je zaboravio da objasni šta maloletno dete od 16 godina radi u pola tri ujutru na splavu River.

Baš u momentu kada je Jovanović doktorat tražio u Londonu iz Londona je saopšteno da takvog doktorata nema i u poplavi događaja koji su iz dana u dan preticali jedan drugi smenjeni su načelnici policijskih uprava.
Javnost kao izgovor: "U Srbiji je ogromno nezadovoljstvo i ova tenzija je uzdrmala i Srbiju i strane investitore", ocenio je advokat Božo Prelević koji je posle 5. oktobra 2000. godine bio jedan od koministara srpske policije.
Prelević kaže da je u vreme njegovog ministrovanja on smenio 13 od 16 generala policije i da o toj smeni nije bila ni jedna vest u novinama. Za njega, smena generala kroz medije je neuobičajena i kako je rekao "ne vuče na vladavinu prava". Sa druge strane, Prelević ocenjuje da u borbi protiv organizovanog kriminala nije urađeno mnogo. Dajući primer kako su se gradjani Lazarevca sami organizovali u borbi protiv droge, Prelević kaže da građanima jedino ostaje da uzmu oružje i da se sami bore protiv narko grupa.
O tome da li će čistka u policijskom vrhu imati i političku boju, Prelević navodi da je to moguće i da zavisiti od toga - ko će biti postavljen na mesta novih načelnika.
"Ako su to ljudi podobni, simpatizeri ili odani SNS-u onda će ta akcija postati smešna i vratiće im se kao bumerang. Ako to budu stvarno pošteni i iskreni profesionalci koji nisu na sumnjiv način diplomirali onda bi mogli da govorimo o tome da cela akcija može doneti dobro građanima Srbije", naveo je Prelević.
Vaskrsavanje Zemunskog klana: Priču oko neophodnih smena u policiji usijala je i vest da ponovo radi zemunski klan.

Ipak, Prelević smatra da klanova kao što je bio Zemunski klan više nema, ali da cena narkotika najbolje utvrđjuje da li imate organizovani kriminalni klan. "Koliko su oni jaki govori i to što nisu uhapšeni. Verovatno će se postaviti pitanje zašto direktor policije Veljović nije podneo ostavku jer su smenjeni svi načelnici", smatra Prelević uz opasku da biznismena Veljovića malo više uzdrmala policiju.
Razna objašnjenja: Cela priča oko smene policijskih genarala postala je nejasna jer je svakoga dana objašnjenja za smenu sviše. Bez ikakve potrebe javnost je preko tabloida uključena u loše odnose u policiji koji su tema ne samo ove nego i prethodnih vlada što je postalo i glavno političko pitanje u Srbiji. U njega se uključuju čak i zaboravljeni politički asovi poput bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića
"Ako su smenjeni čelnici krivi za loše rezultate, neverovatno je da se ignoriše odgovornost Dačića", rekao je Tadić. On Dačiću zamera da nije reformisao policiju za šest godina koliko je bio na njenom čelu. Medjutim, Tadić je zaboravio da je Dačić bio ministar policije baš u vreme kada je on bio šef države i kada je sa Dačićem potpisao sporazum o pomirenju DS-a i SPS-a 2008. godine.
Tadić sadašnjem premijeru zamera za vrlu tešku političku atmosferu koju osećaju svi gradjani Srbije i ogromnu potrošnju energije na, kako je rekao, "medijsku prezentaciju politike u okolnostima kada je ekonomija zemlje u potpunom kolapsu". Valjda iz tog razloga Tadić nudi SNS-u da sa njima udje u vojvođansku vladu čija se rekonstrukcija očekuje tokom jula meseca.
Da li policijske smene znače kraj spletki i najavljenu reformu ili nastanak novih neverovatnih priča videćemo vrlo brzo. Ako je suditi prema tabloidima koji podržavaju Vučića ni direktor policije nije nevin. Naime, u petak kada se čekala odluka o smeni policijskog vrha Informer je objavio da direktor policije Milorad Veljović preko svojih rođaka u Crnoj Gori ima na Svetom Stefanu nekretnine vredne najmanje 3,4 miliona eura.

Violeta CVEJIĆ