- Odluka Vlade o formiranju novog fakulteta kojim će se zasnovati „nova disciplina“, inače štetna i višestruko problematična odluka, prije svega skreće pažnju na teški i gorući problem našeg društva, a on se tiče osnovnih ljudskih prava. Srpska jezička zajednica, koja je većinska u Crnoj Gori, izložena je sistemskoj diskriminaciji - rekao je Radonjić .
Prema njegovim riječima, na svakom koraku njena prava se krše - u školstvu, u medijima, u državnim institucijama.
- Nelegalno stanje u osnovnom i srednjoškolskom obrazovanju ilustruje tu diskriminaciju. Nema programa za predmet na kome se uče jezik i književnost, iako je trebalo da bude napravljen prije dvije i po godine. Đacima se nameću nezakoniti udžbenici – smatra je Radonjić.
On je rekao da treba imati u vidu da jezik služi komunikaciji, sporazumijevanju među ljudima, a da je standardni jezik prije svega jezik kulture.
- Umjesto toga, jezičkom politikom, tačnije politikanstvom i nacionalizmom koji su u osnovi jedne naopake ideologije, insistira se na podjelama i diskriminaciji, a nekultura pokušava da se nametne kao norma. Umjesto opismenjavanja i rada na usvajanju znanja iz pravopisa i pravogovora, pokušava se neznanju dati legitimitet - smatra profesor nikšićkog fakulteta.
On je kazao da Studijski program za srpski jezik i južnoslovenske književnosti, kao najstariji studijski program na Filozofskom fakultetu, funkcioniše kao i ostali smjerovi.
Upitan da prokomentariše izjavu odlazećeg rektora Univerziteta Crne Gore, Predraga Miranovića koji je rekao da postoji trend rasta studenata na smjeru za crnogorski, a blagi trend opadanja na srpskom, Radonjić je kazao da su prošle godine popunili sva mjesta tokom upisa na prvu godinu i da to očekuju i ovog puta.
- Sa posebnim zadovoljstvom ističem da smo među rijetkim programima na Univerzitetu na koji se upisuju i studenti iz regiona. Prema tome, iz više razloga možemo sa optimizmom govoriti o budućnosti - kazao je on.
Radonjić je dodao da je tradicija srpskog jezika u Crnoj Gori toliko duga i snažna „i toliko je u samom temelju Crne Gore, da bi bilo besmisleno i nemoguće da bude drugačije“.
- Zato bilo kakvi avanturistički projekti, kao ni „nove discipline“, ne mogu, uprkos snažnoj i sistematskoj propagandi, nauditi nečemu što je izdržalo viševjekovnu, ne samo naučnu nego i svaku drugu probu - zaključio je on.
Podsjećamo, Vlada je na prošloj sjednici donijela Odluku o osnivanju Fakulteta za crnogorski jezik i književnost, sa sjedištem na Cetinju, ocjenjujući da postoji izražena potreba za nastavnim kadrom iz te oblasti, kao i da će montenegristika, kao najmlađa grana slavistike, budući razvoj temeljiti upravo na stručnjacima obrazovanim na tom studijskom program.
Foto: cdm.me