Ova odluka donijeta je na mini-samitu lidera socijalističkih i socijaldemokratskih lidera koje je sazvao francuski predsjednik Fransoa Oland, a kome su prisustvovali austrijski kancelar Verner Fajman i premijeri Rumunije Viktor Ponta, Italije Mateo Renci, Belgije Elio Di Rupo, Slovačke Robert Fico, Češke Bohuslav Sobotka i Danske Hele Totning-Šmit.
Junker je dobio njihovu podršku iako je kao kandidat za predsjednika EK na nedavno održanim evropskim izborima nastupao kao kandidat desnog centra, odnosno Evropske narodnjačke partije (EPP) u Evropskom parlamentu, koja je na tim izborima dobila najviše glasova.
"Moramo da podržimo kandidata koga su istakle stranke koje su dobile najviše glasova, a to je u ovom slučaju gospodin Junker", rekao je novinarima
Junkerovu kandidaturu dosad su najviše osporavali lideri iz njegovog sopstvenog tabora, a prije svih britanski konzervativni premijer Dejvid Kameron, koji je prijetio izlaskom Velike Britanije iz EU ukoliko Junker bude izabran.
Osim Kamerona, među Junkerove protivnike svrstali su se i desno orijentisani premijeri Poljske, Švedske, Holandije i Mađarske.
Međutim, ishod današnjeg sastanka socijaldemokrata, uz ranije obećanu podrskku njemačke kancelarke Angele Merkel, praktično znači da će Junker na samitu u Briselu u petak dobiti kvalifikovanu većinu.
"Na samitu u Briselu nam tek predstoji ozbiljna diskusija o raspodjeli odgovornosti u EU", rekao je
Dio ovog kompromisnog paketa biće ostanak predsjednika Evropskog parlamenta Martina Šulca na ranijoj poziciji, rečeno je novinarima.
Njemački socijaldemokrata Šulc je na majskim evropskim izborima bio glavni Junkerov protivkandidat za predsjednika EK, ali se grupacija socijaldemokrata plasirala iza EPP.
Ukoliko na samitu u petak bude imenovan za novog predsjednika Komisije, Junker će ipak morati da dobije i potvrdu Evropskog parlamenta, koji će o tome glasati na plenarnom zasjedanju u Luksemburgu 1. jula.