Kultura

61. sezona CNP-a: Čak 183 programa i 42.750 posjetilaca kao mjerilo uspjeha

1606cnp
P
roteklu sezonu Crnogorskog narodnog pozorišta obilježila su dva jubileja, pet premijerno izvedenih predstava i čak 183 programa koje je vidjelo 42.750 gledalaca, saopšteno je Portalu Analitika iz nacionalnog teatra.

61. sezona CNP-a: Čak 183 programa i 42.750 posjetilaca kao mjerilo uspjeha
Portal AnalitikaIzvor

Pozorišna sezona 2013/2014. završena je 12. juna gostovanjem slavnog Glob teatra iz Londona, sa predstavom „Hamlet“ Viljema Šekspira. Bilo je to posljednje u nizu gostovanja drugih pozorišta, uz bogat muzički i filmski program, dvije jubilarne publikacije u okviru izdavačke djelatnosti, ali i produkcije CNP-a koje su imale su niz gostovanja u zemlji i regionu, učestvovali su na značajnim teatarskim festivalima.

Podsjećamo, početak su oblježila dva značajna jubileja.

Premijerom i praizvedbom predstave „Everyman Đilas“, u režiji Radmile Vojvodić, 1. novembra, na Dan Crnogorskog narodnog pozorišta, obilježeno je 60 godina CNP-a. Predstava je započela svoj festivalski život učešćem na dva festivala: 1. Međunarodnom teatarskom festivalu u Skoplju, i na 59. Sterijinom pozorju u Novom Sadu, u okviru internacionalne selekcije „Krugovi“, prvi put nakon 2005. godine. Povodom ove predstave, pokrenut je i ciklus razgovora „Debata u pozorištu“, zamišljene da pozorištu omoguće dodatno djelovanje u javnoj sferi, te da ono postane mjesto susreta, kritičkog i promišljanja društvenih pitanja, kojima su učestvovali Lana Zdravković, Zlatko Paković, prof. dr Živko Andrijašević, Srećko Horvat, i pisac Andrej Nikolaidis.

Drugi jubilej - 200 godina od rođenja Petra II Petrovića Njegoša obilježen je sa dvije premijere, koje su nakon festivalskih izvedbi na 5. Kotor Artu, započele svoj repertoarski život: „Njegoš i ja“, autorski projekat Paola Mađelija, i  „San na Božić“ u režiji Lidije Dedović, Petra II Petrovića Njegoša.

1606cnpjubilejTakođe podsjećaju da su premijerno na Sceni Studio izvedene predstave: „Koza ili ko je Silvija“ Edvarda Olbija, u režiji Danila Marunovića, i „Allegretto Albania“ Stefana Čapaljikua, u režiji Idriza Đokaja.

Predstave Crnogorskog narodnog pozorišta u protekloj sezoni vidjela je i publika u Beranama, Bijelom Polju, Nikšiću, Cetinju, Kotoru, Tivtu, ali i u Užicu, Brčkom, Skoplju, Novom Sadu i Zagrebu.

Premijerno je na Velikoj sceni izvedena plesna predstava Baletske trupe „Ballo“: „Daj mi ruku“, u koreografiji Mikaela Honesoa, i „Ići kroz“ u koreografiji Slavke Nelević i Tamare Vujošević – Mandić.

Baletska škola „Princeza Ksenija“ izvela je baletske predstave „Krcko Oraščić“, „Čipolino“ i „Meri Popins“.

Na scenama pozorišta u Podgorici gostovalo je čak šest izuzetnih pozorišnih produkcija iz regiona i Evrope.

Iz CNP-a dodaju da su, u okviru jubileja, štampana monografija „60 godina Crnogorskog narodnog pozorišta 1953-2013“, i kapitalno izdanje „Crnogorci na sceni“ Sretena Perovića.

Velika scena je i ove sezone bila dom nastupa Crnogorskog simfonijskog orkestra i drugih programa u organizaciji sa Muzičkim centrom Crne Gore. Počev od koorganizacije 13. festivala A tempo, na kome su, pored ostalih, učestvovali čuveni pijanisti Simon Trpčeski (Makedonija), Maksim Mrvica (Hrvatska), Konstantin Lifšic (Švajcarska) i naš Boris Kraljević, u CNP-u su nastupali i Denis Šapovalov (violončelo), Zoran Marković (kontrabas), Srđan Palačković (udaraljke), Lukas Genjišas (klavir), Egon Mihajlović (čembalo), Roman Simović (violina), Rita Kinka (klavir), solistkinje Ivana Čanović i Biljana Kovačević, dirigenti Robert Homen, Bojan Suđić, Ronald Colman, Elizabet Atl i Uve Tajmer, kao i vokalni ansambli Vox Animae iz Splita i Muški vokalni oktet Sv. Mihailo iz Beograda.

Među gostima su bili Kineski ansambl hendikepiranih, grupa „Boston Boys“ iz SAD-a, vojni orkestri Grčke i Crne Gore, bluz duo Gej Adegbalola i Rodi Barn, „Sevdah Takht“ Damira Imamovića, Iv Žame iz Francuske, cirkuske trupe „Sisters“ i „L’Eolienne“.

Mjesto u repertoarima našli su i filmski programi, počev od 4. Festivala filma o ljudskim pravima Ubrzaj.me. Uslijedili su filmovi Velimira - Velje Stojanovića, nedjelja švedskog filma „Švedska.me“, filmski maraton u saradnji sa cetinjskim FDU, i revija savremenih španskih filmova.

Portal Analitika