Pojedini građani u apotekama trguju više nego u samouposlugama.
Analiza Fonda za zdravstvo utvrdila je da svaki osiguranik godišnje troši po devet pakovanja različitih ljekova. Neracionalno propisivanja sigurno ima, ali i potrebe za njima. Socijalni ambijent, način ishrane, tempo života, sve su to kapi koje sve češće preliju čašu.
Doktor Sreten Kavarić, rekao je da je gojaznost kao jedan od faktora rizika dovode do određenog broja nezaraznih oboljenja u prvom redu, pojave hipertenzije u kasnoj životnoj dobi, odnosno povišenog krvnog pritiska,pojavom šećerne bolesti neminovno od problema sa povišenim masnoćama ili poremećajem masnoća u krvi.
Sve to dovodi do ubrzanog starenja krvnih sudova, to do problema srca, mozga, bubrega.
„To predstavlja jedan dio zatvorenog kruga, koji mi pokušavamo da izmjenom načina života, i primjenom ljekova da okrenemo u korist manjeg procenta oboljenja svih tih bolesti."
Kako preusmjeriti proces kad su maligne bolesti u pitanju, nije problem samo naše zemlje.
Doktor Nebojša Crnogorac kazao je da je Crna Gora među svetskim statističkim trendovima, jer godišnje od malignih bolesti oboli oko dvije hiljade ljudi.
„Taj trend je za očekivati, mi to ne možemo suzbiti. U cijelom svijetu se očekuje da u sledećih 20 godina da se porast malignih bolesti udvostruči", navodi on.
Za liječenje malignih bolesti, Crna Gora je samo prošle godine izdvojila tri i po miliona eura.
"Još uvijek su maligne bolesti u našem društvu tabu. Još uvijek se o tome teško priča, imamo osjećaj da je neko ko je bolestan od maligne bolesti osuđen na smrt, što nije tačno. Savremena medicina i savremeno društvo ima izvanredne načine da na adekvatan način kontroliše malignitet", kaže doktor Crnogorac.
I dok se trudimo da poboljšamo način života i učinimo nešto na prevenciji sa dijagnozom u ruci, nemamo mnogo izbora, osim da poslušamo savjete ljekara.
(rtcg)