Ministar odbrane Milica Pejanović-Đurišić kazala je da je namjera predlagača bila da se, osim obezbjeđenja uslova za nastavak reformi, preciziraju pojedina pitanja, prije svega u vezi sa pravima i obavezama zaposlenih u vojsci.
„Predložene su izmjene koje se odnose na formaciju vojske, jasnije definisanje nadležnosti i poslova koji se obavljaju u Ministarstvu, usaglašavanje označavanja činova sa NATO klasifikacijom, precizirani su i modifikovani postupci za redovno i vanredno unaprjeđenje“, navela je Pejanović-Đurišić.
Predlogom zakona se, kako je navela, prvi put propisuje da profesionalno vojno lice po ugovoru, kome prestane radni odnos bez njegove krivice, a u službi je proveo 15 godina neprekidno, ima pravo na otpremninu u visini od 12-ostrukog iznosa bruto zarade.
Poslanik Demokratske partije socijalista, Mevludin Nuhodžić, kazao je da je sposobnost za partnerski odnos sa ostalim oružanim snagama, imperativ moderne vojske.
„Predložene izmjene i dopune idu u prilog interoperabilnosti VCG i ispunjavanja njenih obaveza u partnerskom odnosu i u evroatlanskim integracijama“, kazao je Nuhodžić.
Poslanik Demokratskog fronta, Predrag Bulatović, kazao da je taj politički savez daje punu podršku pripadnicima VCG, ali ne i politici koju vode Vlada i premijer.
On je rekao da je zadovoljan reakcijom VCG povodom poplava u regionu.
Bulatović je ocijenio da ukupno stanje u VCG nije dobro, i da je to naslijeđena stvar.
„Budžet koji je za vojne potrebe je u opadanju, sve se ulaže u ljudske resurs“, smatra on.
Bulatović je kazao da nema reformi bezbjednosnih struktura, i da u tom pogledu Crna Gora ide unazad, i pozvao Pejanović-Đurišić da kaže kakva su njena očekivanja od Samita u Velsu.
Očekujemo pozitivne ocjene sa Samita: Pejanović-Đurišić je rekla da su u Alijansi prepoznali pozitivne pomake koji su napravljeni u sektoru odbrane i bezbjednosti.
Ona je kazala da će, zajedno sa ministrom vanjskih poslova i evropskih integracija Igorom Lukšićem, naredne sedmice prisustvovati sastanku Sjevernoatlantskog savjeta u Briselu na kojem će biti razmatran izvještaj o napretku Crne Gore u četvrtom ciklusu MAP-a.
Pejanović-Đurišić je rekla da očekuje, ako se članice Alijanse opredijele da proširenje bude na dnevnom redu NATO samita u Velsu, da će Crna Gora biti u prilici da bude pozitivno ocijenjena i da napreduje u procesu evroatlantskih integracija.
„Mi smo uradili i više nego dovoljno da pokažemo šta je suština i da razumijemo proces evroatlantnskih integracija, i da na pravi način implementiramo sve reforme koje predstavljaju osnov za izgradnju stabilnog i sigurnog društva“, kazala je ona.
SNP i Pozitivna najavili amandmane: Poslanik Socijalističke narodne partije, Velizar Kaluđerović, najavio je da će ta partija podnijeti još amandmana na predloženi zakon.
Prema njegovim riječima, prerestriktivno je da samo jedna nezadovoljavajuća ocjena bude razlog za prestanak službe pripradnika Vojske.
Poslanik Pozitivne Crne Gore, Mladen Bojanić, rekao je da u zakonu nijesu dobro definisane norme koje se tiču mobilizacije, kao ni one koje se odnose na zabranu službenicima VCG da, bez odobrenja ministra, javno istupaju u vezi sa stanjem i odnosima u Vojsci.
„Time se prilično obesmišljava sindikalno djelovanje“, smatra Bojanić.
On je rekao da Pozitivna podržava predlog zakona, s tim što će djelovati amandmanski kako bi se te stvari definisale.
Poslanik Bošnjačke stranke (BS) Suljo Mustafić rekao je da stav te partije prema predloženom zakonu može biti pozitivan, jer, kako je naveo, žele reformisanu, profesionalnu, i depolitizovanu vojsku, u kojoj je napredovanje zasnovano na zaslugama.
Izvor: rtcg.me
Foto: rtcg.me