"Od prijema Crne Gore, Rusija može imati i koristi", kazao je Bebler za Radio Crne Gore.
On je rekao da se Rusija načelno protivi svakom proširenju, ali ako je to proširenje dalje od njihovih granica, onda to proširenje prihvataju i u tome ne vide neki veliki problem.
"S obzirom na istorijski bliske odnose Crne Gore i Rusije, zvanični Kremlj u prijemu vaše države u NATO vidi i neku vrstu posredne koristi, jer im je važno da unutar Alijanse imaju jednu prijateljsku zemlju, zato nema nikakve parale u odnosu Rusije prema članstvu u NATO Ukrajine i Gruzije, s jedne, i Crne Gore sa druge strane, tu je ogromna razlika", smatra Bebler.
On ne vjeruje da će naredni Samit NATO saveza u Velsu biti samit proširenja. Kako je kazao, prioritet Alijanse sada je kriza u Ukrajini.
"Crna Gora će u Velsu dobiti puno komplimenata za dosadašnji napredak u evroatlantskim integracijama. Ipak, ne vjerujem da će dobiti i poziv za članstvo", smatra Bebler, koji je bio jedan od učesnika 2BS NATO foruma i Samita šefova alantskih savjeta koji su održani u Budvi.
Kazao je da razlozi nijesu u Crnoj Gori.
"Sve članice NATO saveza veoma cijene sprovedene reforme i dostignute standarde u vašoj državi, ali je kriza u Ukrajini pomakla pitanje proširenja u drugi plan. Očekujem da, uz sve pohvale, vaša država uđe u Alijansu 2016. godine. Nema razlike u stavu Sjedinjenih Američkih Država i pojedinih evroskih zemalja u odnosu na pitanje treba li Crna Gora da uđe u NATO, svi su jedinstveni da treba, razlike možda postoje samo oko tajminga kada to treba da se desi", poručio je predsjednik Atlantskog savjeta Slovenije.