Abiznis

ŠEHOVIĆ: Država gubi milione u oblasti koncesija

0406odborok
O
blast koncesija i dalje je neuređena i to stanje se mora pod hitno mijenjati, saglasni su članovi skupštinskog Odbora za ekonomiju, finansije i budžet. Ukazuju da upravo tu gubimo milione, a ako bi se stvari dovele u red, ne bismo morali da uvodimo mjere kao što su krizni porez i zamrzavanje penzija. Poručeno je i da bi policija i Tužilaštvo trebalo da se uključe kako bi se zaveo red u toj oblasti.

ŠEHOVIĆ: Država gubi milione u oblasti koncesija
Portal AnalitikaIzvor

Obrazlažući Izvještaj o radu Komisije za koncesije za 2013.  njen predsjednik Slobodan Perović kaže da je od 183 koncesiona ugovora i dalje aktuelno 160, te da su tokom 2013. registrovana dva nova ugovora.

- Prihodi od koncesija pripadaju drugim institucijama i po ovom konceptu zakona Komisija za koncesije nema informacije o tome. To što su u izvještaju prisutne one su više preuzete iz materijala Ministarstva finansija i državnog trezora. Naknade od koncesija isto pripadaju drugim institucijama", naveo je on.

Pozicija i opozicija su potpuno saglasni da je stanje u oblasti koncesija vrlo neruređeno. Socijaldemokrata Damir Šehović akcentuje da je zabrinjavajuće to što je prihod po osnovu koncesija od oko 26 miliona u 2011. pao na malo više od 13 u prošloj godini.

"Imamo ozbiljan problem u ovoj politici, a zapravo se postavlja pitanje imamo li uopšte uređenu politiku koja se tiče koncesija. Ovdje se gubi više od 10 miliona eura. Nije u redu da nam cure toliki milioni u ovoj oblasti, a da stežemo kaiš tamo gdje nam je najlakše - da uvodimo krizni porez i zamrzavamo penzije."

Zoranu Jeliću (DPS) sporno je sklapanje ugovora o koncesiji.

- Zašto se toleriše i kako se mogu sklapati koncesioni ugovori bez obezbjeđenja bankarskih ili nekih drugih garancija? To je zaista nedopustivo - kazao je Jelić.

Strahinja Bulajić (DF) napominje da je ključni problam u ovoj oblasti inspekcijski nadzor.

Da je stanje u oblasti koncesija daleko od dobrog, smatra i predsjednik odbora Aleksandar Damjanović (SNP). Štaviše, tu kaže ima posla i za druge institucije:

«Mislim da bez uključivanja drugih organa, prije svega policije i Tužilaštva, teško ovdje možemo uvesti red. Promijenićemo zakon, ali sumnjam da ćemo promijeniti ponašanje aktera u ovoj oblasti - rekao je Damjanović.

Na dnevnom redu odbora je bio i finansijski izvještaj Centralne banke za prošlu godinu. Viceguverner Nikola Fabris objašnjava da je makroekonomski ambijent poboljšan.

"Došlo je do ekonomskog rasta, očuvana je finansijska stabilnost, a 2013. je takođe karakterisala primjena mjera fiskalne konsolidacije. Prihodi Centralne banke Crne Gore su iznosili 11, 07 miliona eura, rashodi su bili 10, 6 miliona tako da je ostvaren neto pozitivan finansijski rezultat u iznosu 484, 6 hiljada eura", precizirao je Fabris.

Iako je bankarski sektor bio stabilan i u 2013. odobreno 15 odsto kredita više nego u prethodnoj godini, Fabris napominje da i dalje ostaje stara boljka - visoko učešće loših kredita.

Portal Analitika