Politika

Vuković: Propao katastrofalni pravni projekat

315vukovic
U
stavni sud proglasio je juče neustavnim većinu odredbi Zakona o finansiranju političkih parti­ja. Za takvu odluku glasala je većina sudija Ustavnog suda. Poslanik DPS-a Miodrag Vuković, koji je bio jedan od pot­pisnika inicijative za ocjenu ustavnosti zakona, kazao je za Pobjedu da je takva odluka Ustavnog suda bila očekivana.

Vuković: Propao katastrofalni pravni projekat
Portal AnalitikaIzvor

- Kada se dogodi nešto na če­mu je insistirala neostrašćena, stručna politička i druga jav­nost i kada se desi poništenje katastrofalnog pravnog pro­jekta, šta reći osim da je to bilo očekivano. Ustavni sud odlu­čio je da je zakon većim dije­lom neustavan, prihvatajući tako mišljenje svih koji su skretali pažnju da je taj akt udar na ustavni poredak - ka­zao je Vuković.

On je istakao da je zakon suspendovao ljudska prava i slo­bode.

- Ima li šta poraznije i neprihvatljivije? Ukazivali smo da to ne smije da se dešava i da nema tog cilja koji je stariji od državnog interesa da budemo demokratska zajednica - ista­kao je Vuković. On je prigovo­rio onima čijim glasovima je zakon usvojen, da su promovisali svoj politički interes.

- Odluka Ustavnog suda je nji­hov konačan susret sa svojom zabludom da se demokratija ne može razvijati suspendovanjem svega što je demokratsko. Jedino im je ostalo da zabrane partije sa demokratskim pre­fiksom - istakao je Vuković. On je rekao da se usvajanjem Zakona desila velika mrlja u istoriji Crne Gore i podsjetio da taj akt nije radila Radna grupa za izgradnju povjerenja u izborni proces.

- Već je „tresnuo s neba u re­bra", napisan od jedne NVO - kazao je Vuković.

DPS, BS i HGI navele su ranije u inicijativi za ocjenu ustavno­sti zakona da je taj akt u direktnoj suprotnosti sa brojnim odredbama Ustava, posebno onim koja se odnose na ljud­ska prava i slobode.

- Time se dovodi u pitanje pravna sigurnost građana i na­rušavaju osnovni principi i in­stituti demokratskog društva - navodi se, između ostalog, u prijedlogu.

Te partije ukazale su da se za­konom propisuju zabrane i ograničenja pojedinih ljud­skih prava i sloboda, naročito onih koji se odnose na najo­sjetljivije kategorije stanovniš­tva i to od raspisivanja i mjesec nakon izbora. Ukazuje se da se ograničavaju zakonska prava pravnih i fizičkih lica - otpre­mnine, isplata dugovanja na osnovu stare devizne štednje, pravo poljoprivrednika i preduzetnika na kredite, dotacije i oprost duga građanima, uk­ljučujući račune za struju, vo­du i druge javne usluge. Zakon je usvojen u Skupštini 17. februara, glasovima opozi­cije i Socijaldemokratske par­tije. Opozicija i SDP smatrali su da zakon zabranjuje zlou­potrebu resursa u predizborne svrhe, dok su poslanici DPS-a poručivali daje zakon suprotan sa Ustavom, te da ga treba povući iz procedure, jer je podnijet veći broj aman­dmana nego što ima članova.

Portal Analitika