- Kada se dogodi nešto na čemu je insistirala neostrašćena, stručna politička i druga javnost i kada se desi poništenje katastrofalnog pravnog projekta, šta reći osim da je to bilo očekivano. Ustavni sud odlučio je da je zakon većim dijelom neustavan, prihvatajući tako mišljenje svih koji su skretali pažnju da je taj akt udar na ustavni poredak - kazao je Vuković.
On je istakao da je zakon suspendovao ljudska prava i slobode.
- Ima li šta poraznije i neprihvatljivije? Ukazivali smo da to ne smije da se dešava i da nema tog cilja koji je stariji od državnog interesa da budemo demokratska zajednica - istakao je Vuković. On je prigovorio onima čijim glasovima je zakon usvojen, da su promovisali svoj politički interes.
- Odluka Ustavnog suda je njihov konačan susret sa svojom zabludom da se demokratija ne može razvijati suspendovanjem svega što je demokratsko. Jedino im je ostalo da zabrane partije sa demokratskim prefiksom - istakao je Vuković. On je rekao da se usvajanjem Zakona desila velika mrlja u istoriji Crne Gore i podsjetio da taj akt nije radila Radna grupa za izgradnju povjerenja u izborni proces.
- Već je „tresnuo s neba u rebra", napisan od jedne NVO - kazao je Vuković.
DPS, BS i HGI navele su ranije u inicijativi za ocjenu ustavnosti zakona da je taj akt u direktnoj suprotnosti sa brojnim odredbama Ustava, posebno onim koja se odnose na ljudska prava i slobode.
- Time se dovodi u pitanje pravna sigurnost građana i narušavaju osnovni principi i instituti demokratskog društva - navodi se, između ostalog, u prijedlogu.
Te partije ukazale su da se zakonom propisuju zabrane i ograničenja pojedinih ljudskih prava i sloboda, naročito onih koji se odnose na najosjetljivije kategorije stanovništva i to od raspisivanja i mjesec nakon izbora. Ukazuje se da se ograničavaju zakonska prava pravnih i fizičkih lica - otpremnine, isplata dugovanja na osnovu stare devizne štednje, pravo poljoprivrednika i preduzetnika na kredite, dotacije i oprost duga građanima, uključujući račune za struju, vodu i druge javne usluge. Zakon je usvojen u Skupštini 17. februara, glasovima opozicije i Socijaldemokratske partije. Opozicija i SDP smatrali su da zakon zabranjuje zloupotrebu resursa u predizborne svrhe, dok su poslanici DPS-a poručivali daje zakon suprotan sa Ustavom, te da ga treba povući iz procedure, jer je podnijet veći broj amandmana nego što ima članova.