Đurđić je naglasila da Koordinacioni tim vrši aktivan nadzor i kada je u pitanju zapošljavanje sezonske radne snage.
-Posebno sa aspekta zaštite na radu, jer imamo veliki broj gradilišta koji je otvoren i oni su bili posebno pod nadzorom u prethodnom periodu. Vrši se takođe i kontrola izdavanja račna u ugostiteljskim i trgovinskim objektima, kao i kontrola porijekla robe, jer je ovo period kada imamo povećano kretanje roba i usluga-kazala je ona.
Koordinacioni tim je formiran od strane Uprave za inspekcijske poslove, a njegov sastav čine svi glavni inspektori čije inspekcije učestvuju u pojačanom nadzoru tokom turističke sezone.
Đurđić je kazala da Kordinacioni tim koordinira sa svim aktivnostima, na način da se jednom sedmično sastaje, gdje se razgovara o svim problemima koji prate turističku sezonu.
-Daje se ocjena stanja i predlažu se mjere za realizaciju daljih aktivnosti. Sa nama su tu često predstavnici organa lokalne samourave, komunalnih policija, predstavnici državnih organa, kada se ukaže potreba da se o određenom predmetu razgovara. Ovakav vid organizovanja i koordinacije daje odlične rezultate, jer se o svim uočenim problemima na jedan kvalitetan način raspravljaja sa svim akterima koji učestvuju u turističkoj sezoni i doprinosi se kvalitetnom rješavanju svih problema koji se javljaju na terenu-naglasila je Nada Đurđić.
Uprava za inspekcijske poslove, prema Izvještaju, otpočela je sa pojačanim nadzorom na području šest primorskih opština: Ulcinj, Bar, Budva, Tivat, Kotor i Herceg Novi, u kojoj su uključene 7 inspekcija, i to : Turistička, Tržišna, Zdrastveno sanitarna, Inspekcija rada, Inspekcija za zaštitu prostora, Veterinarska i Inspekcija za morsko ribarstvo ,realizujući aktivnosti planirane Dinamičkim planom aktivnosti Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone.Na primorju je angažovan ukupno 91 inspektor od čega 6 koordinatora koji kordiniraju aktivnosti inspekcija Uprave u šest opština i 85 inspektora (45 domicilnih i 40 angažovanih). U uslovima povećanog prisustva poslovnih subjekata i potrošača tokom turističke sezone, naročita pažnja je posvećena suzbijanju sive ekonomije po pitanju kontrole prometa roba i usluga, kao i zakonitosti zapošljavanja i obavljanja djealatnosti. Dakle, prioritet u kontroli je suzbijanje sive ekonomije u svim vidovima obavljanja djelatnosti, kako kroz kontrolu stalnih objekata tako i kod otvaranja privremenih objekata, a posebno u zoni morskog dobra. Pojačanim angažmanom inspekcija doprinosi se zaštiti legalnog prometa roba i usluga, legalnog tržišta rada, zaštiti bezbjednosti i zdravlja, zaštiti prostora i životne sredine, a što će svakako doprinijeti i podizanju kvaliteta turističkig proizvoda. Treba istaći da su pojačane aktivnosti bile usmjerene na nadzor: Ispunjenosti uslova za vršenje djelatnosti, posebno kod objekata u zoni morskog dobra – ugostiteljski objekti, tezge, pultovi, panoi; Izdavanja fiskalnih računa u ugostiteljstvu i trgovini, uključujući i kontrolu porijekla i evidencije porijekla robe;Sanitarno higijenskih uslova u ugostiteljskim objektima, objektima za kolektivni smještaj (hoteli) posebno oni u kojima su smještena djeca koja pohađaju “školu u prirodi ;Zakonitost zapošljavanja i radnih odnosa , Uslova zaštite na radu, posebno na gradilištima;Izgradnje privremenih i stalnih objekata –posebno u zoni morskog dobra Građani su od 15. maja do danas proslijedili Upravi 45 inicijativa koje su se odnosile na nepravilnosti na području primorskih opština, a po svim inicijativama inspekcije prioritetno postupaju.
Rezultate pojačanog nadzora za navedeni dvonedjeljni period nadzora možemo izraziti brojčano:
Broj izvršenih kontrola……………………………………………. 3422
Ukupno utvrđenih nepravilnosti………………………………... 1653
Ukupno donijetih ukazivanja……………………………….…….. 907
Ukupno izdatih naloga…………………………………..………….. 1137
Ukupna vrijednost izdati naloga………………………………..… 277.659 eura
Ukupno zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka….13
Ukupno podnijeto krivičnih prijava………………………..…….4
Ukupno uklonjenih objekata ………………………………..…..…4
Utvrđene nepravilnosti uglavnom su se odnosille:
Iz nadležnosti Turističke inspekcije nepravilnosti su se najčešće odnosile na :neposjedovanje deklaracije na robi koja se posložuje, pića sa isteklim rokom, neizdavanje računa; iz nadležnosti Tržišne inspekcije neisticanje cijena na propisan način, prodaja robe bez propisane deklaracije, ne isticanje obavještenja o pravu potrošača na reklamaciju i nepropisano vođenje evidencije o nabavci i prodaji robe i pružanju trgovinskih usluga; iz nadležnosti Zdrastveno sanitarne inspekcije, sanitarno higijenski nedostaci u većim objektima, roba sa isteklim rokom, iz nadležnosti inspekcije rada, nezaključenje ugovora o radu sa zatečenim radnicima, iz nadležnosti Inspekcije za zaštitu prostora , nepravilnosti su se odnosile na postavljanje privremenih objekata bez prethodno pribavljenog odobrenja od JP “Morsko dobro”.
Vršenjem inspekcijskog nadzora ustanovljeno je da je još uvijek mali broj privremenih objekata otvoren u zoni morskog dobra, pa su kontrole u protekle dvije nedjelje bile pretežno usmjerene na stalne objekte u zaleđu.
Vjerujemo da je stanje na terenu – u svim oblastima nadzoa – mnogo bolje nego što je to bilo u istom periodu prošle godine, što ukazuje da su mjere koje su preduzimane prošle sezone postigle zadovoljavajući rezultat.
Efikasnosti nadzora na primorju umnogome doprinosi saradnja sa Poreskom upravom, Upravom policije, Javnim preduzećem “ Morsko dobro”, Komunalnim policijama i drugim organima lokalne samouprave.
Dosad su održana dva sastanka Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone, kojemu su prisustvovali Glavni inspektori, Koordinatori po opštinama, predstavnik Poreske Uprave i predstavnici komunalnih policija po opštinama. Nedjeljni sastanci ovog tima omogućuju pravovremeno evidentiranje problema na terenu,zajedničko pronalaženje rješenja I efikasnu koordinaciju aktivnosti inspekcija Uprave i drugih subjekata.