- Trenutno za BiH tražimo neke mehanizme kako bi se pomoglo toj zemlji nakon razornih poplava. Već vršimo procjenu štete nastale u vrijeme poplava u BiH nakon čega ćemo donijeti odluku kolika će biti pomoć za BiH. Ali, moram da kažem da nisu tačni navodi nekih medija da u EU ne postoje fondovi i za BiH za saniranje štete nastalih u određenim prirodnim katastrofama - rekao je Stano.
Klix podsjeća da su, u međuvremenu, u BiH i Srbiju poslate pumpe visokog kapaciteta, helikopteri i čamci, kao i 450 volontera iz zemalja članica EU-a.
- Postoje tri nivoa pomoći EU-a u ovim kriznim situacijama i BiH trenutno koristi samo pomoć na prvom nivou koja se odnosi na slanje pumpi, volontera i čamaca u tu zemlju. Mi smo odgovorili na poziv za pomoć koji su u petak poslali zvaničnici BiH - istakao je Stano.
On je dodao da postoji mogućnost da se nakon procjene štete aktiviraju novčana sredstva iz IPA fondova za BiH.
- Trenutno sprovodimo procjenu štete i kada to bude završeno, a biće kada opadne voda u poplavljenim područjima, EU će odrediti koliku pomoć će poslati BiH. Moram da napomenem da Srbija kao zemlja kandidat ima pravo na milijardu eura godišnje iz Evropskog fonda solidarnosti radi otklanjanja posljedica katastrofalnih poplava, što BiH ne može, jer nema status kandidata – precizirao je portparol evropskog komesara za proširenje.
Osim na pomoć iz IPA i fondova solidarnosti EU-a, Srbija takođe može da računa i na bilateralnu pomoć zemalja članica.
Foto: europa.eu