Povrće zelene boje: Hlorofil je jedinjenje koje povrću daje njegovu zelenu boju, a koje ima mnogostruke koristi po zdravlje organizma. Hlorofil, zapravo, može da vezuje kancerogene materije pomažući njihovo izlučivanje iz organizma. Najbolje je da povrće zelene boje konzumirate dva puta dnevno (uz ručak i večeru). Peršun, spanać, zelena salata, kelj, blitva, rukola i zelene mahune najbolji su izvori hlorofila.
Cvekla: Pigmenti koje cvekla sadrži pomažu u detoksikaciji jetre, a takođe su i moćni prirodni antioksidanti. Cveklu možete konzumirati svježu ili kuhanu, a kako biste imali najviše koristi, bilo bi mudro da ne konzumirate fabrički proizvedene varijante.
Kurkuma: Ovaj ukusni začin sadrži fitohemikaliju koja se zove kurkumin, a koja smanjuje upalne procese u organizmu i pomaže detoksikaciju jetre.
Bijeli luk: Pored svojstva koja potpomažu detoksikaciju organizma, istraživanja pokazuju da bijeli luk može smanjiti rizik od nastanka raka želuca i debelog crijeva. Pored toga, on može pomoći i u zaštiti od kardiovaskularnih oboljenja.
Povrće iz porodice kupusnjača: Ove moćne vrste povrća ne samo da pomažu detoksikaciju jetre već sadrže i jedinjenje indol-3-karbinol koje je odgovorno za uspostavljanje ravnoteže estrogena u organizmu. Povrće iz porodice kupusnjača obuhvata: karfiol, brokulu, kelj, kupus i prokelj. Dobro je znati i da većina navedenih vrsta sadrži i hlorofil.
Izvor i foto: minimagazin.info