Moramo da razlikujemo urgentnu humanitarnu pomoć od planskih aktivnosti, koje mogu da zasmetaju dok traje vanredna situacija i postoji opasnost od daljih šteta, kaže ministarka državne uprave Kori Udovički.
Najvažnije je spašavanje života i pomoć ljudima, ističe Udovički i ukazuje da će kasnije planske aktivnosti "ići" istim putem kao i odbrana od poplave - kroz Štab za vanredne situacije u saradnji sa Crvenim krstom.
To je sistem koji odlično funkcioniše, rekla je Udovički gostujući u Dnevniku RTS-a.
Komisija za procjenu štete, kojom predsjedava ministarka Zorana Mihajlović, koordiniraće dodjelu sredstava.
Lokalni štabovi izlaze na fizičku procjenu štete na terenu, kada je situacija bezbijedna, i za to je Ministarstvo državne uprave nadležno.
"(Evakuisani) su van svojih kuća, ne mogu da zamislim kako se osjećaju. Osjećaj beznađa i toga da nemaju čemu da se vrate", rekla je Udovički.
Želimo da ih umirimo, kaže ministarka. "Treba da znaju da cijela Srbija radi za to da im obezbijedi siguran povratak, ali prije toga je potrebna bezbijednost. Mi spremamo metodologije da pomoć bude fer podijeljena i da ne bude zloupotreba", rekla je Udovički.
Na nivou lokalne samouprave radićemo na tome da obezbijedimo pomoć i saradnju, da budemo sigurni da nisu prepušteni sebi, kaže ministarka.
Kori Udovički je ocijenila da će na državnom nivou prioritet biti saniranje štete na putevima, mostovima i u Termoelektrani "Nikola Tesla".
Od Ujedinjenih nacija stižu dvije vrste pomoći, najprije humanitarna, a zatim i pomoć za obnovu.
"Poslije hitne humanitarne pomoći, dolazi rani oporavak života i obnova. Tu se razvijaju programi na terenu koji su fokusirani na obezbjeđivanje smještaja dok se kuće, ulice ne srede, ali se vodi računa i da se obnavlja svakodnevni život", zaključila je Udovički.
RTS