“Kolika je pažnja do sada poklanjana razvoju preduzetništva u Podgorici, najbolje govori činjenica da je ta stavka u budžetu u posljednje četiri godine bila na nivou od 0,5 do 0,6 odsto ukupnog budžeta. Ono što mi nudimo je kvalitetan set finansijskih i nefinansijskih instrumenata podrške malim i srednjim preduzećima. U dijelu finansijske podrške izdvojiće se znatno veća sredstva nego što je to do sada bilo. U saradnji sa Investiciono-razvojnim fondom i poslovnim bankama kreiraćemo izuzetno povoljne kreditne linije za podršku razvoju MSP-a, sa posebnim naglaskom na start-up preduzeća, mlade u biznisu, žensko preduzetništvo, socijalno preduzetništvo i dr. Osim toga, postojaće posebne kreditne linije za poljoprivrednike i zanatlije. Participacija Glavnog grada u ovom projektu će biti putem subvencioniranja kamatne stope i stvaranja garantnog fonda koji bi omogućio dugoročniju podršku privredi. Kada je u pitanju nefinansijska podrška, postojećim i budućim privrednicima pomagaćemo kroz razne vidove edukacije o svim segmentima neophodnim za uspješno započinjanje i vodjenje biznisa, kao i kroz pomoć pri izradi biznis planova i ispunjavanju svih administrativnih pretpostavki za dobijanje kredita itd.”, izjavio je Obradović.
Kako je dodao, poljoprivreda i zanatstvo takođe služuju mnogo odgovorniji odnos gradske vlasti. -Značajno ćemo povećati sredstva za kreditnu podršku poljoprivredi, kao i iznos subvencija po raznim osnovama. Napravićemo od AD Plodova mnogo kvalitetnije preduzeće. U saradnji sa udruženjima poljoprivrednika i drugim relevantnim subjektima izradićemo Strategiju razvoja poljoprivrede na nivou Glavnog grada, koja kao ključni strateški dokument mora dati jasne odgovore u kom pravcu i na koji način treba razvijati poljoprivrednu proizvodnju u Glavnom gradu. Kada je u pitanju zanatstvo, ono će dobiti mjesto koje mu pripada odnosno poštovanje koje zaslužuje zanatski poziv. Pored kreiranja posebnih i vrlo povoljnih kreditnih linija za zanatlije, sa posebnim akcentom na tradicionalne zanate kojima čuvamo naš istorijski i kulturni identitet, zanatlijama ćemo pomagati na razne druge načine. To podrazumijeva podršku njihovim nastupima na domaćim i međunarodnim sajmovima, stimulisanje istraživanja i uvođenja novih tehnologija u zanatstvu, podrška osnivanju novih strukovnih udruženja i dr- naveo je Obradović.
Posebnu pažnju će, ističe, posvetiti i afirmaciji i stimulisanju socijalnog preduzetništva, kojim se stvaraju nove mogućnosti za rješavanje socijalnih, ekonomskih i drugih problema specifičnih ranjivih grupa naših građana.
-Zbog višestrukog značaja ovog vida društvene djelatnosti, obezbijedićemo adekvatan prostor onima koji budu željeli da osnuju socijalna preduzeća. Još je početkom 2011. godine Glavni grad u saradnji sa NVO i pojedinim međunarodnim organizacijama organizovao prezentaciju na temu “Socijalno preduzetništvo – jednaka šansa za sve”. Međutim, očigledno da se na tom planu ništa značajnije nije dogodilo. Svjesni činjenice da su mladi u Glavnom gradu izuzetno kvalitetan potencijal za stvaranje novih ekonomskih vrijednosti, podsticaćemo sve oblike zapošljavanja, samozapošljavanja i preduzetništva mladih. Stimulisaćemo i vrednovati rad mladih naučnika, istraživača, inovatora i tehnologa u cilju jačanja njihovih razvojnih potencijala. Podgorici je potreban funkcionalan biznis inkubator, sa tendencijom razvoja u tehnološki park, koji bi generisao i stimulisao razvoj biznisa, preduzetništva i novih ideja kod mladih. Priča trenutne vlasti u Glavnom gradu o centrima za preduzetništvo gubi sav smisao ako se ima u vidu da Glavni grad, iako je saradnji sa Direkcijom za razvoj malih i srednjih preduzeća bio osnivač biznis inkubatora Inventivnost, praktično skoro ništa nije uradio da bi istom na adekvatan način pomogao-“, zaključio je Obradović.