- Mnogo toga se može vidjeti u Starom Baru, i to je ne samo istorija Crne Gore, već i cijelog ovog regiona. Svi napori koje su učinili stručnjaci sa Univerziteta iz Venecije ne bi mogli dati rezultate, da tu nije bila stručna pomoć sa crnogorske strane, posebno arheologa Mladena Zagarčanina - kazao je Del Monako uručujući nagradu našem arheologu u okviru 9. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga.
Ambasador Italije je naglasio da je upravo posvećenost barskog arheologa istraživanjima ovog veličanstvenog grada opredijelila da on bude ovogodišnji laureat nagrade „Karavađo“.
- Imao sam privilegiju da napišem predgovor za posljednje izdanje knjige o istraživanjima u Starom Baru i, iako nisam stručnjak, ono što me najviše dotaklo je ta zamrznuta slika koju smo otkrili u ovom mjestu, a posebno ono što povezuje njega i Veneciju. Tu možete vidjeti prelaske od Grka ka Rimljanima, od Ilira ka Slovenima, mnogo je kulturnih slojeva u Starom Baru. Ovo je priznanje za sve što ste učinili, ali i poziv da učinite još više u budućnosti – dodao je Del Monako.
Zahvaljujući se na priznanju, ovogodišnji laureat je istakao da su zajednička istraživanja doprinijela da Stari Bar bude priznat u naučnim krugovima u svijetu i to zahvaljujući doprinosu profesora Saura Đelikija, kao jednog od najvećih medijevelista.
- Rijetko arheolozi dobijaju nagrade za svoj rad, ali ne doživljavam ovo kao samo moju nagradu. Ovo je priznanje onima u crnogorskoj arheologiji koji se nisu predali… Mi stvaramo sliku moderne crnogorske arheologije, davno započete, ali nikada do kraja ostvarene - kazao je Zagarčanin.
On se zahvalio Ambasadi Italije i profesoru Đelikiju, sa kojim je Zavičajni muzej u Baru prije deset godina započeo pionirski projekat o kojem je do danas objavljeno čak šest knjiga.
Direktor Narodnog muzeja Crne Gore Pavle Pejović, istakao je da je zajednički projekat italijanskih i crnogorskih arheologa donio bitne promjene u načinu istraživanja grada.- Svjedoci smo razgrtanja slojeva i potisnute memorije koja se kroz istraživanja vraća našoj i budućim generacijama. Ta nova saznanja su fascinantna i sežu u daleku prošlost, otkrivajući nam da su ovdje postojala naselja u ranom bronzanom dobu, znamo za nove fortifikacione sklopove, kao i kada je nastala Citadela, kada je grad počeo da se utvrđuje kamenim bedemima, te mnogo toga drugog - kazao je Pejović.
Kako je istakao, profesor Đeliki i Zagarčanin dali su svojim otkrićima zamah i podsticaj da se i na drugim lokalitetima, kojima je Crna Gora izuzetno bogata, traže odgovori vezani za identitet našeg naroda kroz njegovu hiljadugodišnju istoriju.
Pejović je naglasio da bi i stari grad Svač trebalo istraživati i valorizovati kroz međunarodu saradnju, jer „u razvrnutim slojevima ovog grada svoje istine mogu naći i narodi Italije, Albanije, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, a možda i još po neko“.
Govoreći o istraživanjima, prof. Sauro Đeliki je potcrtao da je riječ o fascinantnom mjestu, koje objedinjuje privlačnost ruševina i ljepotu pejzaža.
- Univerzitet iz Venecije bio je podstaknut da proučava važan trenutak u istoriji grada, period kada je on bio pod venecijanskom vlašću, kao i druge kulturne slojeve, ali smo zaključili da će istraživanja biti uspješnija ako grad posmatramo kao cjelinu - kazao je Đeliki.
On je napomenuo da posao još nije završen i da sada treba govoriti o konzervaciji i prezentaciji Starog Bara, kao izuzetnog mjesta za arheologiju.
Danas, trećeg dana 9. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga, prvo će Bogić Rakočević od 12 časova predstaviti opus Goran Sekulović. Od 13 časova zainteresovani će moći da čuju predavanje na temu „Knjiga u borbi za čitaoce - američka praksa“ koje organizuje Američki ugao, sat kasnije će biti prezentovana italijanska izdavačka kuća „Loecher“, a od 15 časova će crnogorski Zavod za udžbenike i nastavna sredstva predstaviti izdanja koja se koriste u inkluzivnom obrazovanju.
Svoja djela Vladimir Vojinović će približiti publici na Sajmu od 16 časova; niz crnogorskih autora nastaviće Mirko Jakovljević, a zatim i Stevan Bošković, sa kojima će razgovarati Vlatko Simunović.
Za 19 časova najavljena je promocija srpske spisateljice Marije Jovanović, dok će u posljednjem razgovoru gost Božene Jelušić biti još jedan poznati srpski autor, Aleksandar Gatalica.
S.K.